District 2 Tournament Previews

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 Subregional

(1) Hazleton Area (21-1) vs. (4) Delaware Valley (12-10) 

(2) Scranton (15-7) vs. (3) Williamsport (13-9)  

 

FAVORITE:  Hazleton Area           

KEEP AN EYE ON:  Scranton          

DON’T COUNT OUT:  Williamsport 

BEST SEMI-FINAL:  Scranton vs. Williamsport      

THE NITTY-GRITTY:  The Class 6A tourney always delivers some high drama and this year should be no different.  And even though Williamsport, often the measuring stick for gauging the level of area competition, sits at 13-9, they cannot be underestimated.  Especially this time of year.  Starting off with Hazleton Area, the 21-1 top-seed suffered their only blemish via a 65-56 loss to defending 6A state champion Reading (on the road) (on the Red Knights’ home floor).  Some valuable lessons were learned during that 19-4 second quarter disaster at the Geigle Center.  This is a squad that withstood some outstanding efforts during the regular season from top district teams such as Dallas, Nanticoke and Scranton Prep.  Not many teams are led in long-range shooting by their 6-8 senior center, but Josh Samec (15.4 ppg, 41 triples) is that type of threat.  He also snares 8 boards per game.  Another dynamic playmaker on both ends of the floor is Joey Grula.  The 6-5 senior guard/forward nets 12.3 ppg and has 17 treys.  Speaking of playmakers, look no further than 6-5 junior Da’Mir Faison.  He hits 12.7 ppg (21 triples) and is a top rebounder for Mike Joseph.  Around the arc, guards Andrew Vayda (a sophomore) and Ryan Wolk (a junior) have been steady.  Add in 6-5 senior guard Jeff Planutis (15 ppg (19 triples) and you can see why this team has been ranked by CoBL throughout the entire season.  Off the bench, Scott Shamany (6-1 senior forward) and Adrian Otero (6-2 senior forward) hit a combined 7.6 ppg.  They provide depth and both gained experience during the season when Grula was injured.  Scranton, the #2 seed, dropped seven games this season, but five of them came against powerhouse Lackawanna Division 1 teams Abington Heights and Scranton Prep.  The Knights bring a little bit of everything onto the court – good outside shooting, athleticism, and they can vary their tempo.  While they don’t have a lot of height, they play tall.  Senior guard Ky’Ron Harbin scores 16.9 ppg.  He is joined in the backcourt by seniors Robbie McAndrew (10.9 ppg) and Cameron Jordan (6.9 ppg).  They teamed up to hit 62 triples on the season.  Added depth comes from Isaiah Montgomery (senior, 3.8 ppg) and Tyjay Ash (sophomore, 3.9 ppg).  Inside, 6-4 junior forward Marcus Bauman, nets 9.3 ppg.  The wildcard team in the tourney is Williamsport.  Their 13-9 mark is bolstered by several second-half comebacks and a few victories in the closing seconds.  So, the Millionaires have definitely faced adversity and they don’t panic.  Their sole returning starter is junior guard Marcus SimmonsDarryl Wilson (senior guard) has been developing into one of their top go-to scorers.  Inside, they feature 6-5 senior center Ethen Stryker and 6-3 senior forward Al-Tamar Jason, and 6-4 senior forward D’Angelo Strachon.  And senior guard Tyler McCann provides hustle all over the court.  The Cherry and White will go 10 deep including guards Keith Jason (senior guard), Ethan Williams (junior guard), Eric Smith (6-3 senior forward), and Nassir Jones (6-1 freshman forward).  Delaware Valley, winner of the Lackawanna Division 2 race, is the #4 seed.  The Warriors get 14.8 ppg from junior guard Blake Gearhart.  He is joined around the perimeter by senior Hassan Keyes (5.2 ppg), junior Dylan Kelly (4.8 ppg), and sophomore Grant Berrios (3.5 ppg).  In the frontcourt, Del-Val has seniors Matt Campbell (6-4 forward, 2.9 ppg), and Zach Klapack (6-1 forward, 6.6 ppg) along with sophomore Jackson Shafer (6-3, 7.7 ppg).  Shafer and Klapack combined for 38 triples.                                                              

 

 

BOYS CLASS AAAAA

(1) Abington Heights (19-3) vs. (8) North Pocono (5-17)

(4) Wallenpaupack (11-11) vs. (5) West Scranton (8-14) 

(2) Dallas (18-4) vs. (7) Wyoming Valley West (5-17)

(3) Crestwood (15-7) vs. (6) Pittston Area (6-16) 

 

FAVORITES:  Abington Heights, Dallas           

KEEP AN EYE ON:  Crestwood          

DON’T COUNT OUT:  West Scranton, Wallenpaupack, Pittston           

BEST QUARTER-FINAL:  Wallenpaupack vs. West Scranton            

BEST SEMI-FINAL:  Dallas vs. Crestwood

THE NITTY-GRITTY:  Last year, Abington Heights and Dallas met up in a district semifinal matchup which the Comets won by 19 points.  While AH remains an extremely strong, yet decidedly different style team from a year ago, the Mountaineers have certainly closed the gap.  Just how much we might find out at Mohegan Sun Arena in less than two weeks.  Top-seed Abington Heights, the Lackawanna Division 1 champion, has an incredible 1-2 punch in 1,000 point scorer Jackson Danzig (senior guard, 17.4 ppg) and all-everything junior forward George Tinsley (17.8 ppg).  With standout junior guard Trey Koehler possibly out for the season, the Comets have received about 11.5 ppg (along with 46 triples) from Jack Nealon and Corey Perkins.  That duo, along with 6-4 sophomore Mike Malone, has given Ken Bianchi (766 career wins) plenty of talent returning next year.  The Comets three losses have all come on the road this year – Scranton Prep, Downingtown East, and Methacton.  Dallas, the #2 seed, twice gave WVC Division 1 winner Hazleton Area a battle before falling to the Cougars.  Their other losses came against WVC Division 2 champion Nanticoke Area and Woodson (Va.) in a Bethlehem Christmas tourney.  Dallas comes into the tourney expecting to win it all.  The Mounts are well-coached by Mark Belenski, have senior leadership, and play very smart on the floor.  They find your weakness and go after it.  They get balanced scoring from Joey Parsons (13.9 ppg), Alex Charlton (11.8 ppg), Jay Bittner (20.7 ppg), Matt Mathers (7.7 ppg), and Nick Kocher (6.4 ppg).  Parsons, Charlton, and Kocher have combined for 83 treys.  Crestwood comes in as the #3 seed.  The Comets seem to reload every year and use their methodical pace to often frustrate teams come playoff time.  Juniors Camden Boris and Mike Palmiero (about 11.8 ppg each) have been playing very well.  Mark Atherton also gets 7.6 ppg from junior Sean Murphy, and 5.8 ppg from senior Evan Knapp.  Freshman guard Ryan Petrosky has been contributing 6.3 ppg.  Wallenpaupack, the #4 seed, will take on #5 seed West Scranton who the Buckhorns already defeated 58-53 in crossover division play.  Paupack features a young lineup that might put them into the championship conversation next year too.  Junior guards Derrick Vosburg (6.9 ppg, 25 triples) and Alex Pillar (6.3 ppg, 30 triples) are joined by sophomore Elijah Rosenthal (13.5 ppg, 46 treys).  Inside, they have 6-6 soph forward Gabe Springer (10 ppg).  Looking at West Scranton, the Invaders 8-14 season mark might be a bit deceiving as they were very competitive in most of their five season-ending losses.  In the backcourt, West has senior Shayne Merrifield (14.5 ppg, 42 triples), senior Ryan Mangan (5 ppg), and freshman Cayden Merrifield (6.3 ppg, 31 triples).  Inside, Jack Lyons has a pair of senior forwards, 6-2 Josh Hart (13.4 ppg) and 6-4 Jalen Gregory (6.6 ppg).  Pittston Area relies on a trio of seniors, guard Naseem Guillauame (9.6 ppg) along with forwards Matt McGlynn (9.4 ppg, a great outside shooter) and 6-5 Brian Miller (7.2 ppg).  The Patriots also have a pair of sophs averaging about 5 ppg in Andrew Krawczyk and Brennan Higgins.  Wyoming Valley West, the #7 seed, has senior sharp-shooter Draig Ruff who scores 26.5 ppg and has connected on 48 triples.  The Spartans also have three talented underclassmen in Sammy Solomon (6-3 soph, 4.6 ppg), Justus Simpson (soph guard, 5.7 ppg), and Mason Mendygral (freshman guard, 9.2 ppg with 47 triples).  North Pocono, the #8 seed, gets balanced scoring from the perimeter with Alec Ciaglia (senior, 5.9 ppg), Chris McLafferty (senior, 5.7 ppg), and Anthony Kosiba (junior, 6.6 ppg).  Inside, the Trojans have 6-4 senior Joe Thiel (9.4 ppg) and 6-3 junior Ryan Deom (5.7 ppg).                                                                                

 

BOYS CLASS AAAA

(1) Scranton Prep (17-5) vs. (8) Wilkes-Barre GAR (10-12)

(4) Wyoming Area (14-8) vs. (5) Hanover Area (14-8)

(2) Nanticoke Area (18-4) vs. (7) Wilkes-Barre Meyers (11-11)

(3) Valley View (14-8) vs. (6) Tunkhannock (13-9) 

 

FAVORITES:  Scranton Prep, Nanticoke Area         

KEEP AN EYE ON:  Valley View, Wyoming Area             

DON’T COUNT OUT:  Hanover Area, Wilkes-Barre Meyers, Tunkhannock           

BEST QUARTER-FINAL:  Valley View vs. Tunkhannock           

BEST SEMI-FINAL:  Nanticoke Area vs. Valley View         

THE NITTY-GRITTY:  Every few years a bracket comes along that absolutely delivers one of those hoops “YES” moments.  And this one qualifies.  Not because of any juggernaut-type program in the field, but rather the great mix of solid teams and standout players from top to bottom.  It’s a good thing that three teams will advance to the state playoffs.  Top-seed Scranton Prep dropped three close early season games to Hazleton Area, Emmaus, and Williamsport before cruising through Lackawanna League Division 1 action.  That was until back-to-back losses to Abington Heights and Valley View flipped things up a bit.  The Cavs are at their best when they have a lead and control the tempo.  Their 6-8 junior forward Leo O’Boyle has been spectacular at times averaging 19.9 ppg (with 41 triples).  Inside, he is joined by 6-5 senior center Wes Simons (11.5 ppg).  On the perimeter, Andrew Kettel relies on juniors Brian Boland (6.5 ppg) and Greyson Schermerhorn (5.1 ppg) along with seniors Sam Bednarz (3.8 ppg) and Alec D’Elia (4 ppg).  Nanticoke Area, the Wyoming Valley Conference Division 2 champion, is the #2 seed.  Their four losses came against rival Hanover Area, Holy Redeemer, Hazleton Area, and Tunkhannock.  The Trojans are led by junior guard Nate Kreitzer (18.9 ppg, 68 treys) and 6-5 junior forward Trahjan Krupinski (14.2 ppg).  GNA also gets superb efforts from a pair of younger players, sophomore guard Colby Butczynski (9.1 ppg,) and freshman Jake Krupinsky (8 ppg) who have combined for 45 triples.  Valley View, the #3 seed, is a program loaded with developing talent, and virtually their entire lineup returns next season.  While the Cougars finished at 6-7 during league play, their signature win was a 54-53 shocker over Scranton Prep.  They have a deep guard-oriented squad led by junior Marc Kudrich (15.6 ppg, 27 triples).  He is joined by fellow junior Bobby Craig (8.7 ppg, 27 treys) and sophomores Dylan Howanitz (7.6 ppg) and Dixon Black (6.2 ppg).  Chase Combs and Jaden Duplessis (two more junior guards) score a combined 9.6 ppg.  #4 seed Wyoming Area, on the other hand, is an experienced senior-led team anchored by 6-3 center Sam Greenfield (20.4 ppg with 30 triples), a terrific player with lots of versatility.  He is joined by Aaron Zezza (10.9 ppg and 31 treys), Matt Wright (7.3 ppg), and Kyre Zielinski (8.2 ppg).  The Warriors take on #5 seed Hanover Area.  The Hawks concluded a fine regular season with an eye-catching win over WVC Division 3 winner Wyoming Seminary.  They have three players hitting double figures, senior guard Mike Piscotty (13.9 ppg), senior guard Desmond Cannon (10.4 ppg), and senior playmaker Tyler Thomas (10.4 ppg).  Piscotty and Cannon teamed up for 101 triples.  Sophomore guard Asad Whitehead nets 8.4 ppg while junior forward Evan Materna adds 5.3 ppg.  Another team that cannot be underestimated is Tunkhannock.  The Tigers have nice balance to their lineup, led in the backcourt by junior Tyler Faux (17.6 ppg, 80 treys) and senior Sean Harder (12.4 ppg, 14 triples).  Senior Matt Goodwin adds 6.4 ppg and is another outside threat with 35 triples.  Inside, Tunk features 6-4 senior forward Evan Turner (7.4 ppg) and 6-8 junior Avery Billings (4 ppg).  If the Tigers can get their inside game to be a bit more productive, don’t be surprised to see them playing at the arena.  The Wilkes-Barre schools bring in the final two spots.  Meyers, the #7 seed, is paced by standout senior guard Jawane Buckner (18.7 ppg, 51 triples).  The Mohawks are otherwise a very youthful squad with junior guards Kendell Brewster (9.7 ppg, 29 treys) and Keegan Brewster (4.7 ppg) along with a pair of freshmen in Cole Walker (guard, 7 ppg, 22 triples) and Blake Masker (6-3 forward, 3.3 ppg).  GAR features all-star junior guard Will Johnson (20 ppg, 37 treys) along with several other guards in seniors Anthony Hawk (8.7 ppg), Simon Peter (5 ppg, 32 triples), and Khalil White (4.2 ppg) along with junior Tyler Young (5.5 ppg). 

 

 

BOYS CLASS AAA

(1) Wyoming Seminary (18-4) vs. (8) Lakeland (6-16)

(4) Dunmore (13-9) vs. (5) Carbondale (12-10) 

(2) Holy Redeemer (16-6) vs. (7) Montrose (13-10)

(3) Mid Valley (15-8) vs. (6) Riverside (9-13) 

 

FAVORITES:  Wyoming Seminary, Holy Redeemer          

KEEP AN EYE ON:  Mid Valley          

DON’T COUNT OUT:  Dunmore, Carbondale, Riverside           

BEST QUARTER-FINAL:  Dunmore vs. Carbondale            

BEST SEMI-FINAL:  Holy Redeemer vs. Mid Valley      

THE NITTY-GRITTY:  Top-seed Wyoming Seminary captured the Wyoming Valley Conference Division 3 championship via a pair of big wins over #2 seed Holy Redeemer (46-41 and 58-51).  While fans of these two teams might be planning for a third matchup in an upcoming arena party, there are enough obstacles through the brackets to keep this one interesting.  The Blue Knights have lots of current talent, and the majority of it will be back again next year.  On the perimeter, Sem features sophomore Jeremy Callahan (9.9 ppg) and Jake Koretz (7.5 ppg) who have combined for 63 triples.  Inside, they are solid with 6-2 junior Dimitri Gnall (16.9 ppg), 6-4 junior Nicholas Ganter (8.8 ppg), and 6-3 sophomore Todd Phillips (7.4 ppg).  The Blue Knights dropped narrow crossover games to Nanticoke Area and Meyers.  Holy Redeemer comes in as the #2 seed.  The Royals have played a challenging slate and get balanced scoring from their lineup.  They are led by juniors Collin Cook (13.3 ppg, 42 triples) and Nick Prociak (6.6 ppg) along with seniors JD Turosky (9.8 ppg) and Joey Judge (8.5 ppg).  They also get contributions from Sean Wills, Bryan Yencha, and Derek Answini.  #3 seed Mid Valley cruised through league play, minus three losses to division nemesis Holy Cross.  The Spartans have the type of guard-oriented lineup that could have what it takes to advance to a championship round.  They feature a terrific bunch of long-range shooters in JJ Glinsky (senior, 14 ppg), Collin Scherer (senior, 7.9 ppg), Shane Rosencrans (junior, 7.7 ppg), and Collin Hazelton (junior, 9.2 ppg).  They connected on 107 triples on the season.  Inside, MV has 6-5 sophomore Mike Miller (4.7 ppg).  Dunmore, the #4 seed, relies on Richie Grippi (senior, 9.9 ppg) along with sophs Steve Borgia (4.6 ppg) and Daniel Walsh (11.4 ppg) in the backcourt.  The Bucks also have senior forward Nate Fangio (9.4 ppg, 24 treys).  Dunmore will battle #5 seed Carbondale who they split in a pair of division matchups.  The Chargers are a mature squad with plenty of talented guards on the floor.  Senior Bobby Salitsky leads the way with 13.1 ppg while seniors Andrew Manarchuck and Bailey Rumford combine for 14.1 ppg.   Juniors Mike Zazzera and Pat Durkin team up for 15 ppg.  #6 seed Riverside is looking to rebound from a 9-13 campaign.  They feature a pair of seniors in Evan Carrubba (guard, 9.5 ppg) and Marcos Echeverrio (forward, 9.5 ppg).  The Vikes also have a duo of exciting younger players in Razen Reyes (sophomore guard, 7.1 ppg) and Michael Rickert (freshman, 10.8 ppg) who netted a combined 49 triples.  Riverside dropped both previous tilts with Mid Valley, but each game was very competitive.  Montrose, the #7 seed, finished just game behind Lackawanna Division 2 winner Susquehanna.  The Meteors are led by junior forward Brennan Gilhool (11.9 ppg) and senior guard Jacob Peck (11.2 ppg, 34 triples).  Senior forward Bryden Jerauld contributes 4.7 ppg.  Montrose also has depth in their backcourt with a trio of juniors – Evan Snyder (6.7 ppg), Andrew Rapisardi (7.6 ppg), and Tyler Rebello (6.1 ppg).  Rapisardi and Rebello combined for 38 triples.  Lakeland, the #8 seed, is a young team building toward the future.  Junior guards Silas Stearns and James Lewis hit a combined 16.2 ppg while 6-3 senior forward Rodney LaBorde adds 5 ppg (26 treys).  The Chiefs have 6-2 soph forward Noah Chup and 6-5 freshman center CJ Dippre who have teamed up for 13.3 ppg.                                                                                 

 

 

BOYS CLASS AA

(1) Holy Cross (17-6) vs. (8) Blue Ridge (2-20)

(4) Old Forge (7-15) vs. (5) Mountain View (7-15) 

(2) Elk Lake (12-10) vs. (7) Forest City (4-18)

(3) Northwest Area (8-14) vs. (6) Lackawanna Trail (4-18)

 

FAVORITE:  Holy Cross      

KEEP AN EYE ON:  Elk Lake           

DON’T COUNT OUT:  Northwest Area         

BEST QUARTER-FINAL:  Old Forge vs. Mountain View           

BEST SEMI-FINAL:  Elk Lake vs. Northwest Area   

THE NITTY-GRITTY:  OK, so this appears to be Holy Cross’ tournament to lose, but there will still be plenty of drama on who secures the runner-up and state-qualifying position.  Only two teams enter the Class AA field with winning records as the overall winning percentage of the entire group is just under 35%.  And, earlier in the season, Holy Cross appeared to be matching that mark, struggling mightily amidst a 3-6 record.  So, who stepped up to create their big turnaround?  Well, nobody – and everybody – actually.  Unlike other Crusader editions which featured a clutch go-to player, everyone on this young squad has found their role.  Senior guard Patrick Galvin leads the way with 12.9 ppg (15 triples).  He is joined by a trio of juniors and a pair of talented sophomores.  Tyler Mozeleski (junior forward) nets 10.3 ppg and has 31 triples.  Tom Montefour and Declan Tokash hit a combined 13.3 ppg with 25 combined treys.  Soph guards Kieran Burrier (11.2 ppg) and Caleb Callejas (5.3 ppg) combined for 32 triples).  #2 seed Elk Lake, 7-5 in Lackawanna Division 4 play, relies on senior guard Rierdan Reyan (19 ppg, 42 treys).  He is joined by junior guard Nate Preston (6.4 ppg).  In the middle, the Warriors have senior forwards Kobe Jayne (6.7 ppg) and Drew Arnold (6 ppg).  Northwest Area, the #3 seed, has a dynamic junior guard duo in Jaxson Yaple (12.5 ppf, 48 triples) and Sam Saxe (14.9 ppg, 46 triples).  The Rangers have junior forward Tyler Stevens (7.9 ppg) and 6-4 junior center Bryce Koser (7.3 ppg) in the paint.  Old Forge, the #3 seed, has a quartet of seniors in guards Joey Verespey (11.4 ppg), Brandon Nee (10.5 ppg) and Kevin Welsh (7.2 ppg) plus forward Pat Banks (8.2 ppg).  Their backcourt of Verespey, Nee, and Welsh has connected on 92 triples.  The Blue Devils also have newcomer freshman guard Michhael DiGregorio (7.3 ppg).  Mountain View, the #5 seed, has a guard oriented squad highlighted by seniors Kyle Streich (14 ppg, 55 triples) and Alex Showalter (10.1 ppg) plus junior Mike Schermerhorn (9.9 ppg, 31 treys).  A pair of soph guards, Preston Petts and Mike Fanelli, combine for 6.7 ppg.  Lackawanna Trail enters as the #6 seed.  The Lions get plenty of players into the scoring column.  Junior guard Zach Stec nets 7.5 ppg while 6-2 senior forward Shawn Jones hits 10.4 ppg.  Jones is joined inside by junior Zac Cost (4.6 ppg).  Soph guard Josh Rzucidlo contributes 6.5 ppg.  LT also gets about 12 ppg combined from Griffin Holmes, Nico Berrios, and Richard Helbing.  Forest City has several key seniors leading the Foresters.  They are led by center Dakota Knehr-Cook (11 ppg, 19 triples) and guard Jordan Non (10.5 ppg, 30 treys).  They also get about 17 ppg combined from seniors Noah Yates and Jerrad Non plus junior Eric Paulin.  Blue Ridge, the #8 seed, gets about 17 ppg combined from junior guards Sam Cosmello and Kaleb Folk (they have 29 triples).  Inside, the Raiders feature senior forwards Charlie Randall (6-5, 5.3 ppg) and Gavin Bradley (6-3, 4.9 ppg).                                                       

 

 

BOYS CLASS A 2/11 Subregional

(1) Susquehanna Community (15-8) bye

(4) Notre Dame East Stroudsburg (11-11) vs. (5) Lincoln Leadership (6-16)

(2) Tri-Valley (11-11) vs. (7) Salem Christian (12-10)

(3) Nativity BVM (12-10) vs. (6) Weatherly (10-12)

 

FAVORITE:  Susquehanna Community             

KEEP AN EYE ON:  Nativity BVM, Tri-Valley, NDES                

DON’T COUNT OUT:  Salem Christian           

BEST QUARTER-FINAL:  Tri-Valley vs. Salem Christian             

BEST SEMI-FINAL:  Susquehanna Community vs. Notre Dame East Stroudsburg     

THE NITTY-GRITTY:  The Boys 1A sub-regional tournament is going to be very balanced and competitive.  Top-seed Susquehanna Community logged an 11-1 mark, winning the Lackawanna League Division 4.  The Sabers are led by junior guard Mason Deakin (15.4 ppg with 21 triples).  He is joined by junior guard Adam Rockwell (7 ppg, 34 treys).  Inside they have junior forwards Bryce Baldwin (6-5, 12.9 ppg) and CJ Stone (6-2, 5.6 ppg) plus senior Eric Lee (5.8 ppg).  The #2 through #4 seeds are very evenly matched.  Tri-Valley, 5-9 in Schuylkill League play, gets even scoring all over the floor.  The Bulldogs have a solid backcourt with senior Ashton Buchanan (10 ppg), juniors Nick Ziegmont and Daulton Leedy (scoring a combined 19 ppg) plus sophomore Chase Deeter (8.7 ppg).  In the middle, they have 6-1 junior center Brayden Smith and 6-1 senior forward Logan Yoder who team up to score 13.3 ppg.  #3 seed Pottsville Nativity BVM is a very athletic squad that finished 8-10 in league play, including a pair of victories over Tri-Valley.  The Hilltoppers rely on junior guards Raphael Muldrow and Sincere Walker plus senior Christian Matlock.  Senior 6-2 forward Casian Flowers and 6-3 junior center Quandre Latimer handle things in the paint.  Notre Dame East Stroudsburg is always a perennial contender.  The #4 seed Spartans are well-coached and led by junior guards Daniel Lynch and Dylan Parris plus senior guard Royce Frazier.  They also get contributions from junior guards Benjamin Jean and Paulo Villanova.  NDES also has a pair of freshmen guards in Shawn Seay and Aaron Bailey.  Defending district champion Lincoln Leadership Academy is paced by 6-3 senior forward Maurice Moore and senior guard Austin Alvarez.  The Lions also feature Jabhil Cruz, Joesiah Vasquez, Josh Gonzolez, and Adrian Pagan.  #6 seed Weatherly, one year removed from their 2-20 campaign, had their sights on a possible championship, but their late season controversy of possibly using a pair of non-resident players has got to impact their focus.  The Wreckers roster includes senior guards Johnny Arthur, Zach Moon, Joel Hinkle, and Gabriel Miller.  They also have 6-3 senior center Steph Yurchak.  #7 seed Salem Christian, who lost in the semi-finals to Nativity BVM last year, is led by sophomore guard Levi Gehman.  The Eagles also have juniors Justin Rosak and Matt Shiffer.                                    

 

 

 

 

GIRLS AAAAAA

(1) Scranton (15-7) vs. (5) Delaware Valley (3-19)

(2) Hazleton Area (13-9) vs. (3) Williamsport (6-16)  

 

FAVORITE:  Scranton           

KEEP AN EYE ON:  Hazleton Area

DON’T COUNT OUT:  Williamsport                   

THE NITTY-GRITTY:  Top seed Scranton gets the nod in the big school classification.  The Lady Knights have a frontcourt trio that will present a big challenge for any of the teams.  Senior 6-0 forward Shelby Funchess hits 13.9 ppg, Colette Mulderig (6-2 sophomore center) 13.2 gg, and 6-1 junior forward Kristen Hart adds 3.7 ppg.  Scranton does not have the spectacular playmaker running their offense as in previous seasons, but Sophia Glogowski (sophomore, 7.5 ppg 36 triples) and Erin Barrett (senior, 5.1 ppg) have been solid.  They combined for 64 triples for the Lady Knights who finished at 10-3 in league play, 3 games behind Lackawanna Division 1 champion Scranton Prep.  Hazleton Area, the #2 seed, has been riding a bit of a rollercoaster season.  The Lady Cougars picked up some momentum through the middle part of the season and seemed to be headed for a Wyoming Valley Conference Division 1 crown after big wins over Berwick, Lake-Lehman, and Wyoming Area.  But, some untimely injuries and sickness sent them off the rails and limping into the postseason on a 4-game losing streak.  Senior guard Maddie Mrochko is their leader averaging 15.7 ppg and 56 triples.  She is joined by junior guard Virginia Yurchak (7.5 ppg).  Inside, Hazleton has an excellent duo of forwards, 5-11 Faith Grula (9.4 ppg) and 6-0 Marissa Trivelpiece (6.6 ppg) who went down with a knee injury late in the season.  The Lady Cougars are a tenacious group, have depth (with senior guard Diamond Truluck), and plenty of talented youth (with sophomore Kyra Antolick and freshman Brooke Boretski).  Their opponent in the semi-finals will be Williamsport, a team that they rolled over 67-42.  But that was way back in early December and the gap between these two teams seems to have narrowed a bit.  The #3 Lady Millionaires have a deceiving overall mark of 6-16.  They play an independent schedule that included powerhouses such as Crestwood and North Schuylkill.  In fact, it was a closer-than-expected early February matchup against NS that began to turn their attitude around a bit.  A few days later they seemed to put everything together in a route over Central Mountain.  Port has the top guard in the entire 6A tourney in junior Jada Whaley (10.1 ppg).  She makes things happen.  She is joined by junior Fondea McClain and sophomore Katelyn Wilson who is really starting to get into the offensive flow.  Inside, they have a tough rebounder in Gabby Thomas (5-8 senior forward), Samiyah Little (5-10 sophomore center, 6.7 ppg), and Shelly Floyd (5-10 senior forward).  The Cherry and White brings some depth and noteworthy post play into this semi-final.  Delaware Valley, the #4 seed, gets about 4.0 ppg from each of their top players.  The Lady Warriors have a senior guard tandem of Shelby Brittain and Faith Fucetola.  In the middle, DV features 5-11 junior Elizabeth Bobo, 5-8 senior forward Ciera Cavallaro, and 5-11 freshman forward Brooke Acoveno.

 

 

GIRLS AAAAA

(1) Abington Heights (15-7) vs. (8) Wilkes-Barre Coughlin (1-21)

(4) Pittston Area (13-9) vs. (5) West Scranton (12-10) 

(2) Crestwood (15-7) vs. (7) North Pocono (12-10)

(3) Wallenpaupack (15-7) vs. (6) Wyoming Valley West (11-11)  

 

FAVORITES:  Abington Heights, Crestwood           

KEEP AN EYE ON:  Wallenpaupack, Pittston Area             

DON’T COUNT OUT:  West Scranton, Wyoming Valley West           

BEST QUARTER-FINAL:  Wallenpaupack vs. Wyoming Valley West            

BEST SEMI-FINAL:  Abington Heights vs. Pittston Area

THE NITTY-GRITTY:  Abington Heights leads a group of very talented and competitive Class 5A teams that should deliver another exciting tourney.  The top-seeded Lady Comets really seemed to start clicking in the second half of the season behind the leadership of a trio of seniors.  Senior guards Hannah Kowalski (13.1 ppg, 30 triples) and Sharon Houlihan (7.1 ppg, 27 treys) anchor the backcourt while 6-0 forward Cassandra Ksiazek (11.1 ppg, 14 triples) is very tough on the boards.  AH also gets about 7.5 ppg combined from sophomore forward Erin Albright and freshman guard Clair Marion.  Crestwood, the Wyoming Valley Conference Division 1 champion, is the #2 seed.  Senior guards Julia Makowski (17.9 ppg) and Sara Hopkins (12.1 ppg) have teamed up for 66 triples.  The Lady Comets also get 11 ppg combined from freshman forward Helena Jardine and sophomore guard Sarah Richards.  Plenty of contributions also from Andrea Shipton (5-8 senior forward), Riley Magin (junior guard), Bella Termini (5-10 junior center), and Kristen Andrews (junior guard).  Lackawanna Division 2 champion Wallenpaupack comes in at the #3 seed.  The Lady Buckhorns get 13.9 ppg from junior guard Megan Guerrieri (who also has 42 triples).  She is joined on the perimeter by juniors Hannah Smith (10.5 ppg) and Rachel Tirjan (6 ppg) plus senior Olivia Gregory (3.5 ppg).  Paupack also has 5-11 senior center Erin Worzel (8.1 ppg) in the middle.  The #4 seed is Pittston Area, a team that seems to have been flying a bit under the radar this year.  Teams better not sleep on the Lady Patriots as they possess one of the top inside-outside tandems in the entire district.  Senior guard Alexa Noone nets 19.5 ppg and has connected on an incredible 80 triples.  Inside, Leah Hodick, 5-11 sophomore center, scores 15.0 ppg.  The key to their post-season fortunes might be in getting a few more points from their other top players, senior guard Mary Silinskie, 5-9 senior forward Portia Weidlich, and junior forward Emily O’Brien (combined 5.8 ppg on the season).  The Lady Pats take on #5 seed West Scranton in the quarterfinals.  The Lady Invaders feature a pair of sophomore guards in Nya Johnson (11.3 ppg) and Tatum Repshis (11.7 ppg, 33 triples).  They are joined by junior guard Neveah Ross (5.3 ppg, 28 treys).  Inside, West has seniors Nadya Brown (5-8 forward, 5.3 ppg) and Raven Rozina (5-10 center, 5.2 ppg).  Wyoming Valley West, the #6 seed, faces a tough challenge, but the Lady Spartans do have the developing lineup to already contend a year ahead of schedule.  They have a solid backcourt in sophomore Toni Amato (12.2 ppg, 45 triples) plus juniors Nicole Boutanous (10.8 ppg) and Lindsey Gruver (5.9 ppg with 24 triples).  In the paint, WVW has 5-11 junior Andi Blaski (7.2 ppg) and 6-2 senior Gracie Giza (7.8 ppg).  #7 seed North Pocono would get rolling come playoff time.  The Lady Trojans are another youthful squad that might be looking to gain valuable experience for next year.  They get 8.8 ppg from 5-9 senior forward Sarah Kaneski.  After her, they have a pair of juniors, sophs, and a freshman.  Juniors Izzy Pehanick (forward) and Brianna Ruby (guard) combine for 11.2 ppg.  Sophomore guards Lila Gaughan and Jenna Montana net a combined 11.5 ppg (Montana has 36 triples).  And freshman guard Carena Colo contributes 4.8 ppg.  Wilkes-Barre Coughlin, the #8 seed, relies on junior guard Ajalaya Butts (4.3 ppg).  The Lady Crusaders also have junior guard LeJune Berry (3.5 ppg), sophomore guard Ariana Brittingham (3.1 ppg), and 5-11 sophomore center Abby Cicon (2.6 ppg).

 

 

GIRLS AAAA

(1) Scranton Prep (20-2) vs. (8) Tunkhannock (8-14)

(4) Berwick (15-7) vs. (5) Lake-Lehman (13-9) 

(2) Nanticoke Area (19-4) vs. (7) Valley View (10-12)

(3) Wyoming Area (15-7) vs. (6) Dallas (12-10) 

 

FAVORITES:  Scranton Prep, Nanticoke Area           

KEEP AN EYE ON:  Berwick, Wyoming Area             

DON’T COUNT OUT:  Lake-Lehman, Dallas           

BEST QUARTER-FINAL:  Berwick vs. Lake-Lehman           

BEST SEMI-FINAL:  Nanticoke Area vs. Wyoming Area

THE NITTY-GRITTY:  While Class AAAA certainly has its frontrunners, you could reasonably argue that this field is going to be very competitive in several quarterfinal and semifinal rounds matchups.  Fortunately, the consolation winner will also advance to that state playoffs.  Top seed Scranton Prep, the Lackawanna Division 1 champion, dropped a pair of games this year, to Holy Redeemer and Abington Heights back in December, but has been perfect since.  The Classics are led in scoring by freshman guard Rachel Rose (15.6 ppg, 35 triples).  She is joined on the perimeter by Kathleen Rose (junior, 7.7 ppg) and Claire Szymanski (senior, 5.6 ppg).  Inside, Prep is anchored by 5-9 senior Holly Daveski (6.8 ppg) and 5-10 junior Elisa Penetar (5.3 ppg).  Freshman guard Cecilia Collins hits 3.8 ppg.  Defending district champion, Nanticoke Area, the #2 seed, will have some extra motivation after losing the Wyoming Valley Conference Division 2 title to Holy Redeemer.  The Trojanettes are a skilled ball-handling team that has terrific on court chemistry.  They have a pair of senior guards in sharpshooter Lisa Radziak (14 ppg, 72 triples) and Katie Butczynski (7.4 ppg).  GNA also has a quartet of juniors in Alyssa Lewis (guard, 10.4 ppg), Amiah Lukowski (guard, 6.9 ppg, 29 treys), Jilann Baron (forward, 5.1 ppg), and Bella Czeck (forward, 4.5 ppg).  Wyoming Area, the #3 seed, was beginning to slip off the radar a bit after a late season slide.  That was until their upset win over Nanticoke in their finale.  The Lady Warriors have the pieces to put together a run to the championship, but the question is which team is going to show up.  They are paced by 4-year starter Sarah Holweg (16 ppg, 46 treys).  She is joined in the backcourt by seniors Addison Orzel (6 ppg) and Aleah Kranson (5.8 ppg).  WA also has a pair of sophomores in Cassidy Orzel (9.8 ppg) and Nicole Silinskie (5.6 ppg, 25 triples).  The next two teams, #4 seed Berwick and #5 seed Lake-Lehman, both finished 12-5 in the highly-charged WVC Division 2.  The Lady Dawgs get 19.2 ppg (including 51 triples) from senior guard Reese Mensinger.  She is joined by freshman guard Renny Murphy (5 ppg, 15 triples).  In the middle, Berwick has 6-1 senior center Roni Isenberg (7.8 ppg) and 6-0 junior forward Megan Dalo (7.3 ppg).  Lake-Lehman, who dropped a game to Berwick last week, is going to be one of the teams to beat next season.  The Lady Knights feature three juniors in Madison Borum (12.2 ppg), Savannah Purdy (13.5 ppg, 24 triples), and Corinna Scoblick (9 ppg).  Sophomore Sarah Salus nets 9.5 ppg (with 24 treys) for the Black Knights.  Even through #6 seed Dallas has cooled off a bit from their red-hot start, the Lady Mountaineers are capable of pulling off an upset.  They are another team with ample underclassmen talent.  They are led by a pair of senior guards in Hanna Johnson and Olivia Johnson who score a combined 11.3 ppg.  Junior guard Gianna Centrella nets 8.7 ppg (with 27 triples).  Inside, 5-10 junior Samantha Kern provides 5.6 ppg while sophomore Morgan MacNeely adds 4.8 ppg.  Valley View, the #7 seed, competes in the rugged Lackawanna Division 1.  The Lady Cougars are yet another squad in the Class 4A field with lots of talent coming back next season.  Senior guard Jenn Nguyen hits 5.5 ppg.  She is joined by juniors Tori Duffy (5.1 ppg) and Arianna Nardelli (5.6 ppg) along with sophomore Mia Rudalavage (7.1 ppg).  Those three players have connected on 45 treys.  Valley View gets 9.5 ppg from 5-10 senior forward Abby Pidgeon.  #8 seed Tunkhannock gets 11.8 ppg from seniors Jessica Ell (30 triples) and Samantha Generotti.  The Lady Tigers also get about 20 ppg from juniors Rebecca Avery and Abby Ritz.                                                                    

 

 

GIRLS AAA

(1) Dunmore (22-1) vs. (8) Wilkes-Barre Meyers (9-13)

(4) Mid Valley (15-7) vs. (5) Riverside (13-9)

(2) Holy Redeemer (20-3) vs. (7) Montrose (12-10)

(3) Holy Cross (18-5) vs. (6) Hanover Area (10-12)

 

FAVORITES: Dunmore, Holy Redeemer          

KEEP AN EYE ON:  Holy Cross            

DON’T COUNT OUT:  Mid Valley, Riverside            

BEST QUARTER-FINAL:  Mid Valley vs. Riverside            

BEST SEMI-FINAL:  Holy Redeemer vs. Holy Cross

THE NITTY-GRITTY:  The Class AAA field includes several top-rated teams that have been in the statewide Top 10 discussion all season.  That speaks volumes to the reputation and caliber of these programs.  Starting at the top, Dunmore captured the Lackawanna Division 3 championship, their only loss coming to cross-borough rival Holy Cross during their first-half meeting.  The Lack Bucks are led in the backcourt by senior Kelly Quinn (11 ppg, 36 triples) and junior Lisa Tallo (10.3 ppg, 32 treys).  Inside, they are steady behind the play of 6-1 junior center Victoria Toomey (16.3 ppg) and 5-10 junior forward Gianna Delfino (7.3 ppg).  Dunmore, with a seemingly never-ending supply of impressive younger players has a promising pair of freshman guards in Anna Talutto and Alexis Chapman.  Holy Redeemer, the #2 seed, came away with a playoff win last weekend to secure the Wyoming Valley Conference Division 2 Championship.  The Lady Royals look poised to grab another district championship as they are now healthy and playing very well.  Sam Rajza is their senior playmaker, hitting 7.8 ppg (with 26 triples).  Junior guard Julia Andrejko nets 12.3 ppg with 21 treys.  She is joined by senior Lauren Wasiakowski (7.2 ppg), junior Sara Kuderka (5.9 ppg), and sophomore Cameron Marcinkowski (7.3 ppg).  HR is a team that gets the basket often behind the efforts from 5-10 sophomore forward Samantha Yencha (13.1 ppg).  Holy Cross, the #3 seed, is led by senior guard Lexi Walsh (15.6 ppg, 25 triples).  The Lady Crusaders like the 3-ball and it’s an integral part of their success.  Junior forward Haley Bestrycki nets 10.2 ppg (with 26 treys).  Junior guard Abby Sempa scores 9.5 ppg (with 26 triples).  And freshman guard Abby Lentkowski contributes 7.3 ppg (17 triples).  The also get about 9 ppg combined from guards Mollie Burda (senior) and Caroline Kranick (junior).  Mid Valley, the #3 seed, is paced by junior guard Emily Morano (14.8 ppg, 32 triples).  The Spartanettes also feature senior guard Lauren Owens (9.6 ppg) and junior guard Morgan Haefele (3.6 ppg).  Inside, MV has 6-0 senior forward Kiana Williams (9.8 ppg).  Mid Valley will take on #5 seed Riverside, a team that twice defeated them during league play.  The Lady Vikings have a lineup with a pair of juniors and a trio of freshmen.  Junior guards Julia Antoniacci (12 ppg, 34 triples) and Haley Tilberry (5.3 ppg) are joined by freshmen Kayla Rose (5-9 forward, 12 ppg), Emily Taylor (guard, 8.3 ppg), and Alese Karpinski (guard, 6.4 pph).  Hanover Area, the #6 seed, has a pair of solid senior forwards in 5-8 Genesis Rodriguez (13.5 ppg) and 5-11 Victoria Benning (12.2 ppg).  On the perimeter, the Lady Hawks have junior Sara Whitesell (4.8 ppg, 17 triples) and sophomore Sarah Tuzinski (5.4 ppg, 13 treys).  Montrose, the #7 seed who finished 3 games out of the lead in Lackawanna Division 4 action, gets 8.2 ppg from junior guard Harper Andre (30 triples), 6.7 ppg from 5-11 senior forward Radvile Vaiciulyte, 5 ppg from 6-0 senior center McKenzie Newhart, and 5.7 ppg from sophomore guard Annalise Ely.  Wilkes-Barre Meyers comes into the tourney as the #8 seeed.  The Lady Mohawks get 5.7 ppg from senior guard Erin Morris.  Senior Amanda Gray nets 7 ppg (with 32 triples).  Inside, they have sophomore forward Allycia Harris (10.9 ppg), 5-10 senior center Sarah Bottger (3.3 ppg), and 6-0 junior forward D’Nayia Ballard (4.3 ppg).        

 

 

GIRLS CLASS AA

(1) Northwest Area (13-9) bye

(4) Mountain View (10-12) vs. (5) Lackawanna Trail (5-17)

(2) Old Forge (10-12) bye

(3) Wyoming Seminary (13-9) vs. (6) Elk Lake (7-15)

 

FAVORITE:  Northwest Area          

KEEP AN EYE ON:  Old Forge, Wyoming Seminary             

DON’T COUNT OUT:  Mountain View          

BEST QUARTER-FINAL:  Wyoming Seminary vs. Elk Lake           

BEST SEMI-FINAL:  Old Forge vs. Wyoming Seminary      

THE NITTY-GRITTY:   Top seed Northwest Area finished a game ahead of Wyoming Seminary for the Wyoming Valley Conference Division 3 championship even though the teams split their regular season matchups.  This race is a bit wide open.  The Lady Rangers are led by junior Brenna Babcock (16 ppg) and sophomore Reagan Harrison (11.4 ppg) who have teamed up for 33 triples.  Northwest also gets 5.2 ppg from senior Jordan Harrison and 4.6 ppg from junior guard Trista Babcock.  Old Forge, the #3 seed, finished 5-7 in the high octane Lackawanna Division 3.  The Lady Devils definitely have the firepower to once again advance to the arena.  Lindsey Welsh (sophomore forward) leads the way with 12.7 ppg along with senior guard Alexandra Nocera (11.5 ppg).  Freshman guard Olivia Ciullo hits 9.1 ppg while senior Anna Osieski adds 3 ppg.  Inside, Jen Regan (5-10 senior center) contributes 3.2 ppg.  Wyoming Seminary, the #3 seed, is led by a duo of sophomore guards, Ally Vezendy (8.8 ppg) and Alex Wesneski (11.9 ppg) who have teamed up for 53 triples.  In the backcourt, junior guard Annemaakie Reitsma nets 4.5 ppg.  Inside, the Blue Knights have Julia Gabriel (senior) and Mia Raineri (junior) who combine for 9.6 ppg.  Mountain View, the #4 seed, is paced by senior guard Erika Freely (16.1 ppg).  She is joined by senior guard Lucy Adams (5.2 ppg).  In the paint the Lady Eagles feature 5-10 junior Sydney Newhart (7 ppg), junior Makenzie Bell (4.3 ppg), and junior Samantha Jones (4 ppg).  Lackawanna Trail has a trio of seniors in guards Allison Decker (7.4 ppg) and Lexie Kwaitkowski (8.4 ppg, 22 triples) plus 5-8 forward Laurelann Penn (7.2 ppg).  The Lady Lions also have junior guards Cali Fauquier and Rachel Beemer who score a combined 10.2 ppg.  #6 seed Elk Lake, who lost in last year’s district championship game, relies on senior forwards Abigail Johns (7.5 ppg) and Rose Warner (6.1 ppg).  On the perimeter, the Lady Warriors get 7.1 ppg from senior Eliza Bosscher and 7 ppg from freshman Tamara Voda.

 

 

GIRLS CLASS A 2/11 Subregional

(1) Susquehanna Community (19-3) bye

(4) Lincoln Leadership (12-8) vs. (5) Nativity BVM (6-16)

(2) Weatherly (14-8) bye

(3) Salem Christian (18-4) vs. (6) Forest City (8-14)

 

FAVORITE:  Susquehanna Community               

KEEP AN EYE ON:  Weatherly              

DON’T COUNT OUT:  Salem Christian, Forest City   

BEST QUARTER-FINAL:  Salem Christian vs. Forest City               

BEST SEMI-FINAL:  Weatherly vs. Salem Christian         

THE NITTY-GRITTY:  Susquehanna Community comes into the tourney as the clear favorite to win it all.  Expectations are high with the top-seeded Lady Sabers seeking to navigate through the state tournament as well.  Their playmaker is sophomore guard Taylor Huyck (15 ppg, 40 triples).  She is joined by junior Bethany Maby (9.5 ppg, 25 treys), senior Emily Lawrenson (4.4 ppg) and sophomore Mackenzie Heath (5.5 ppg).  Inside, 6-2 sophomore center Mackenzie Steele is solid averaging 10.1 ppg with Skyla Wilson (5-8 senior forward) and McKenzie Rhone (junior forward) combining for 7.1 ppg.  Weatherly comes in as the #2 seed.  The Lady Wreckers finished 7-8 in Schuylkill League play and are led by junior guard Emily Zoscin (18.3 ppg).  They also feature sophomore guard Tabitha Hinkle, junior guard Lindsey Hoffman, and junior guard Abbey Hernandez.  In the middle, they have 5-7 junior forward Megan Peifer and 5-8 senior Kate Ache.  Salem Christian, the #3 seed, comes in with a lofty record, and the Eagles should be able to back it up.  They have height inside with seniors Ally Barnes and Rachel Aston.  On the perimeter, they have junior Anna Krage along with a pair of sophomores in Sarah Nagy and Amanda Wirth.  They dropped a 44-34 loss to Weatherly back on February 11.  Lincoln Leadership Academy, the #4 seed, relies on their backcourt duo of senior Zeleny Ramos and junior Ramsey Rodriguez.  They take on #5 seed Pottsville Nativity BVM.  The Golden Girls feature freshman guard Samantha Heenan (8.3 ppg) and 5-8 senior forward Madison Clark (6.8 ppg).  And Forest City, the #6 seed, cannot be overlooked as the Lady Foresters have a very competitive squad anchored by senior MacKenzie Hartman, a 1,000 point scorer who hits 13.1 ppg.  She is joined on the perimeter by junior Maggie Kowalewski.  In the middle, 5-10 senior forward Skylar Fortuner nets 6 ppg.                           

 

 

 

 

District 2 Upcoming Games (by Site)

 

 

DISTRICT 2 UPCOMING GAMES BY SITE

 

 

FRIDAY, FEBRUARY 23

 

Pleasant Valley HS

Boys 1A (7 pm):  (4) ND Dame East Stroudsburg (11-11) vs. (5) Lincoln Leadership (6-16)

 

Berwick HS

Girls 2A (6 pm):  (1) Northwest Area (13-9) vs. (4) Mountain View (11-12) 

Girls 6A (7:30 pm):  (2) Hazleton Area (13-9) vs. (3) Williamsport (6-16)  

 

PITTSTON AREA HS

Boys 3A (6 pm):  (2) Holy Redeemer (17-6) vs. (6) Riverside (10-13) 

Boys 3A (7:30 pm):  (1) Wyoming Seminary (19-4) vs. (4) Dunmore (14-9) 

 

SCRANTON HS

Girls 4A (6 pm):  (1) Scranton Prep (21-2) vs. (4) Berwick (16-7) 

Boys 5A (7:30 pm):  (1) Abington Heights (20-3) vs. (4) Wallenpaupack (12-11)  

 

Kings College

Girls 4A (6 pm):  (2) Nanticoke Area (20-4) vs. (3) Wyoming Area (16-7)  

Boys 5A (7:45 pm):  (2) Dallas (19-4) vs. (3) Crestwood (16-7) 

 

Valley View HS

Girls 2A (6 pm):  (2) Old Forge (10-12) vs. (3) Wyoming Seminary (14-9) 

Girls 6A (7:30 pm):  (1) Scranton (15-7) vs. (4) Delaware Valley (3-19)

 

Catasauqua HS

Girls 1A (6 pm):  (4) Lincoln Leadership (12-8) vs. (5) Nativity BVM (6-16) 

Girls 1A (7:30 pm):  (3) Salem Christian (18-4) vs. (6) Forest City (8-14)

 

 

SATURDAY, FEBRUARY 24

 

PITTSTON AREA HS

Girls 3A (1 pm):  (2) Holy Redeemer (21-3) vs. (3) Holy Cross (19-5) 

Girls 5A (2:30 pm):  (2) Crestwood (16-7) vs. (6) Wyoming Valley West (12-11)      

 

SCRANTON HS

Boys 2A (1 pm):  (2) Elk Lake (13-10) vs. (3) Northwest Area (9-14) 

Boys 2A (2:30 pm):  (1) Holy Cross (18-6) vs. (4) Old Forge (8-15) 

 

Lackawanna College

Boys 4A (4 pm):  (1) Scranton Prep (18-5) vs. (4) Wyoming Area (15-8)

Girls 3A (5:30 pm):  (1) Dunmore (23-1) vs. (4) Mid Valley (16-7)   

Girls 5A (7 pm):  (1) Abington Heights (16-7) vs. (4) Pittston Area (14-9)  

 

Kings College

Boys 4A (1 pm):  (2) Nanticoke Area (19-4) vs. (3) Valley View (15-8)  

Boys 6A (2:30 pm):  (1) Hazleton Area (21-1) vs. (4) Delaware Valley (12-10)  

 

Tunkhannock HS

Boys 6A (2 pm):  (2) Scranton (15-7) vs. (3) Williamsport (13-9)  

 

 

 

 

DISTRICT 2 BOYS/GIRLS TOP 10 RATINGS (2/18/18)

 

DISTRICT 2 BOYS TOP 10

(games through February 17) 

 

  1. Hazleton Area (21-1) 6A
  2. Abington Heights (19-3) 5A
  3. Scranton Prep (17-5) 4A
  4. Nanticoke Area (18-4) 4A
  5. Dallas (18-4) 5A
  6. Wyoming Seminary (18-4) 3A
  7. Scranton (15-7) 6A
  8. Holy Redeemer (16-6) 3A
  9. Holy Cross (17-6) 2A
  10. Crestwood (15-7) 5A

 

OTHERS TO WATCH

Carbondale (12-10), Delaware Valley (12-10), Dunmore (13-9), Elk Lake (12-10), Hanover Area (14-8), Mid Valley (15-8), Montrose (13-10), Susquehanna (15-8), Tunkhannock (13-9), Valley View (14-8), Wallenpaupack (11-11), Wilkes-Barre  Meyers (11-11), Williamsport (13-9), Wyoming Area (14-8).    

 

 

DISTRICT 2 GIRLS TOP 10

(games through February 17)

 

  1. Dunmore (22-1) 3A
  2. Scranton Prep (20-2) 4A
  3. Holy Redeemer (20-3) 3A
  4. Nanticoke Area (19-4) 4A
  5. Abington Heights (15-7) 5A
  6. Holy Cross (18-5) 3A
  7. Scranton (15-7) 6A
  8. Crestwood (15-7) 5A
  9. Berwick (15-7) 4A
  10. Wyoming Area (15-7) 4A

 

OTHERS TO WATCH

Dallas (12-10), Hazleton Area (13-9), Lake-Lehman (13-9), Mid Valley (15-7), Montrose (12-10), North Pocono (12-10), Northwest Area (13-9), Pittston Area (13-9), Riverside (13-9), Susquehanna Community (19-3), Wallenpaupack (15-7), West Scranton (12-10), Wyoming Seminary (13-9), Wyoming Valley West (11-11).

 

 

 

District 2 Scores (2/12 – 2/17)

 

 

UPCOMING DISTRICT 2 BOYS GAMES

 

 

TUESDAY, 2/13

Crestwood 68 at Wyoming Valley West 46 (WVC-1)

Pittston Area 61 at Hazleton Area 91 (WVC-1)

Dallas 68 at Wilkes-Barre Coughlin 26 (WVC-1)

Tunkhannock 56 at Nanticoke Area 51 (WVC-2)

Berwick 47 at Wilkes-Barre Meyers 50 (WVC-2)

Wyoming Area 56 at Wilkes-Barre GAR 65 (WVC-2)

Northwest Area 47 at Holy Redeemer 66 (WVC-3)

MMI Prep 40 at Hanover Area 70 (WVC-3)

Wyoming Seminary 50 at Lake-Lehman 26 (WVC-3)

Scranton 45 at Abington Heights 65 (LL-1)

Valley View 51 at West Scranton 49 (LL-1)

Honesdale 49 at Scranton Prep 67 (LL-1/2 crossover)

Wallenpaupack 38 at Western Wayne 41 (LL-2)

Delaware Valley 41 at North Pocono 64 (LL-2)

Dunmore 28 at Mid Valley 41 (LL-3)

Riverside 48 at Carbondale 50 (LL-3)

Old Forge 44 at Lakeland 65 (LL-3)

Blue Ridge 39 at Holy Cross 66 (LL-3/4 crossover)

Mountain View 52 at Susquehanna 57 (LL-4)

Elk Lake 44 at Forest City 43 (LL-4)

Montrose 63 at Lackawanna Trail 29 (LL-4)

Central Mountain 70 at Williamsport 74  

 

THURSDAY, 2/15

Dallas 62 at Hazleton Area 66 (WVC-1)

Wyoming Valley West 35 at Pittston Area 65 (WVC-1)

Wilkes-Barre Coughlin 29 at Crestwood 54 (WVC-1)

Wilkes-Barre GAR 52 vs. Wilkes-Barre Meyers 61 OT (WVC-2)

Wyoming Area 37 at Nanticoke Area 51 (WVC-2)

Berwick 55 at Tunkhannock 68 (WVC-2)

Holy Redeemer 73 at Lake-Lehman 45 (WVC-3)

Wyoming Seminary 49 at Hanover Area 54 (WVC-3)

Northwest Area 40 at MMI Prep 37 (WVC-3)

Carbondale 45 at Holy Cross 61 (LL-3)

Mid Valley 51 at Old Forge 44 (LL-3)

Lakeland 42 at Dunmore 56 (LL-3)

Riverside 67 at Montrose 37 (LL-3/4 crossover)

Susquehanna 64 at Forest City 60 (LL-4)

Lackawanna Trail 44 at Elk Lake 77 (LL-4)

Blue Ridge 46 at Mountain View 55 (LL-4)

Williamsport 61 vs. West Scranton 58    

 

FRIDAY, 2/16

Altoona 63 at Williamsport 68

 

END OF REGULAR SEASON

 

 

 

UPCOMING DISTRICT 2 GIRLS GAMES

 

 

 

MONDAY, 2/12

Hazleton Area 45 at Pittston Area 58 (WVC-1)

Wyoming Valley West 28 at Crestwood 51 (WVC-1)

Wilkes-Barre Coughlin 26 at Dallas 64 (WVC-1)

Holy Redeemer 61 at Wyoming Area 35 (WVC-2)

Lake-Lehman 35 at Berwick 48 (WVC-2)

Nanticoke Area 67 at Tunkhannock 47 (WVC-2)

Northwest Area 41 at Wilkes-Barre Meyers 39 (WVC-3)

Wilkes-Barre GAR 33 at Wyoming Seminary 51 (WVC-3)

Hanover Area 61 at MMI Prep 23 (WVC-3)

Abington Heights 43 at Scranton 38 (LL-1)

Valley View 37 at West Scranton 41 (LL-1)

Scranton Prep 70 at Honesdale 39 (LL-1/2 crossover)

Western Wayne 30 at Wallenpaupack 49  (LL-2)

North Pocono 42 at Delaware Valley 28 (LL-2)

Mid Valley 25 at Dunmore 62 (LL-3)

Carbondale 26 at Riverside 63 (LL-3)

Old Forge 67 at Lakeland 49 (LL-3)

Holy Cross 67 at Blue Ridge 32 (LL-3/4 crossover)

Forest City 45 at Elk Lake 41 (LL-4)

Mountain View 34 at Susquehanna 39 (LL-4)

Lackawanna Trail 29 at Montrose 49 (LL-4)   

 

TUESDAY, 2/13

Williamsport 41 at Altoona 58

 

WEDNESDAY, 2/14

Hazleton Area 40 at Dallas 57 (WVC-1)

Pittston Area 47 at Wyoming Valley West 42 (WVC-1)

Crestwood 54 at Wilkes-Barre Coughlin 30 (WVC-1)

Nanticoke 53 at Wyoming Area 59 (WVC-2)

Lake-Lehman 50 at Holy Redeemer 56 (WVC-2)

Hanover Area 35 at Wyoming Seminary 45 (WVC-3)

Wilkes-Barre GAR 24 at Wilkes-Barre Meyers 66 (WVC-3)

MMI Prep 11 at Northwest Area 54 (WVC-3)

Old Forge 41 at Mid Valley 45 (LL-3)

Montrose 45 at Riverside 55 (LL-3/4 crossover)

Forest City 26 at Susquehanna 62 (LL-4)

 

THURSDAY, 2/15

Tunkhannock 36 at Berwick 53 (WVC-2)

Dunmore 68 at Lakeland 27 (LL-3)

Holy Cross 56 at Carbondale 27 (LL-3)

Elk Lake 39 at Lackawanna Trail 64 (LL-4)

Mountain View 54 at Blue Ridge 22 (LL-4)

Troy 26 at Williamsport 59

 

FRIDAY, 2/16

Lake-Lehman 52 at Tunkhannock 27 (WVC-2)

Lakeland 46 at Susquehanna 56 (LL-3/4 crossover)

 

SATURDAY, 2/17

Nanticoke Area 41 vs. Holy Redeemer 52 (WVC Division 2 Championship)

Holy Cross 37 vs. Dunmore 41 (Lackawanna League Division 3 Championship) 

 

END OF REGULAR SEASON

 

 

 

 

 

 

District 2 Tournament Calendar

 

 

DISTRICT 2 TOURNAMENT DATES

 

2/12 (Monday)

Deadline to opt out of D2 Tournament via email

 

2/19 (Monday)

District 2 Tournament meeting

 

2/20 (Tuesday)

Quarter-finals (Boys 3A and 5A)

Quarter-finals (Girls 2A and 4A)

 

 

2/21 (Wednesday)

Quarter-finals (Boys 2A and 4A) 

Quarter-finals (Girls 3A and 5A) 

 

 

2/22 (Thursday)

Quarter-finals (Boys 1A)

 

 

2/23 (Friday)

Quarter-finals (Girls 1A)

Semi-finals (Boys 3A and 5A)

Semi-finals (Girls 2A, 4A, and 6A)

 

 

2/24 (Saturday)

Semi-finals (Boys 2A, 4A, and 6A)

Semi-finals (Girls 3A and 5A)

 

 

2/26 (Monday)

Semi-finals (Boys 1A)

 

 

2/27 (Tuesday)

Semi-finals (Girls 1A) 

3rd Place Games (Boys 4A)

3rd Place Games (Girls 3A and 4A)

 

 

3/1 (Thursday)

Final  (Girls 1A,  4 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Girls 4A,  6 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Boys 3A,  8 pm, Mohegan Sun Arena)

 

 

3/2 (Friday)

Final  (Boys 1A,  2 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Girls 2A,  4 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Girls 6A,  6 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Boys 5A,  8 pm, Mohegan Sun Arena)

 

 

3/3 (Saturday)

Final  (Girls 3A,  12 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Boys 2A,  2 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Boys 4A,  4 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Girls 5A,  6 pm, Mohegan Sun Arena)

Final  (Boys 6A,  8 pm, Mohegan Sun Arena)

  

 

3/9 (Friday)

PIAA First Round (Boys 1A, 3A, and 5A)

PIAA First Round (Girls 2A, 4A, and 6A)

 

 

3/10 (Saturday)

PIAA First Round (Boys 2A, 4A, and 6A)

PIAA First Round (Girls 1A, 3A, and 5A)

 

 

 

DISTRICT 2 BOYS/GIRLS TOP 10 RATINGS (2/11/18)

 

DISTRICT 2 BOYS TOP 10

(games through February 11) 

 

  1. Hazleton Area (19-1) 6A
  2. Abington Heights (18-3) 5A
  3. Nanticoke Area (17-3) 4A
  4. Scranton Prep (16-5) 4A
  5. Dallas (17-3) 5A
  6. Wyoming Seminary (17-3) 3A
  7. Scranton (15-6) 6A
  8. Holy Redeemer (14-6) 3A
  9. Holy Cross (15-6) 2A
  10. Crestwood (13-7) 5A

 

OTHERS TO WATCH

Carbondale (11-9), Delaware Valley (12-9), Dunmore (12-8), Elk Lake (10-10), Hanover Area (12-8), Honesdale (11-10), Mid Valley (13-8), Montrose (12-9), Susquehanna (13-8), Tunkhannock (11-9), Valley View (13-8), Wallenpaupack (11-10), Williamsport (10-9), Wyoming Area (14-6).    

 

 

 

DISTRICT 2 GIRLS TOP 10

(games through February 11)

 

  1. Dunmore (19-1) 3A
  2. Scranton Prep (19-2) 4A
  3. Nanticoke Area (18-2) 4A
  4. Holy Redeemer (17-3) 3A
  5. Scranton (15-6) 6A
  6. Holy Cross (16-4) 3A
  7. Crestwood (13-7) 5A
  8. Abington Heights (14-7) 5A
  9. Berwick (13-7) 4A
  10. Mid Valley (14-6) 3A

 

OTHERS TO WATCH

Dallas (10-10), Hazleton Area (13-7), Lake-Lehman (12-7), Montrose (11-9), North Pocono (11-10), Northwest Area (10-9), Pittston Area (11-9), Riverside (11-9), Susquehanna Community (16-3), Wallenpaupack (14-7), West Scranton (11-10), Wyoming Area (14-6), Wyoming Seminary (11-9), Wyoming Valley West (11-9).

 

 

 

DISTRICT 2 SCORES (2/5 – 2/11)

 

UPCOMING DISTRICT 2 BOYS GAMES

 

TUESDAY, 2/6

Crestwood 25 at Dallas 61 (WVC-1)

Wyoming Valley West 46 at Hazleton Area 74 (WVC-1)

Pittston Area 47 at Wilkes-Barre Coughlin 41 (WVC-1)

Wilkes-Barre Meyers 50 at Wyoming Area 52 (WVC-2)

Nanticoke Area 56 at Berwick 42 (WVC-2)

Tunkhannock 60 at Wilkes-Barre GAR 55 (WVC-2)

Holy Redeemer 51 at Wyoming Seminary 58 (WVC-3)

Northwest Area 43 at Hanover Area 51 (WVC-3)

MMI Prep 31 at Lake-Lehman 47 (WVC-3)

Scranton Prep 63 at Scranton 56 (LL-1)

West Scranton 53 at Wallenpaupack 58 (LL-1/2 crossover)

Abington Heights 58 at Western Wayne 26 (LL-1/2 crossover)

North Pocono 48 at Valley View 54 (LL-1/2 crossover)

Delaware Valley 47 at Honesdale 34 (LL-2)

Holy Cross 62 at Dunmore 47 (LL-3)

Old Forge 48 at Riverside 43 OT (LL-3)

Lakeland 43 at Carbondale 50 (LL-3)

Mid Valley 59 at Mountain View 31 (LL-3/4 crossover)

Susquehanna 56 at Elk Lake 38 (LL-4)

Forest City 45 at Montrose 61 (LL-4)

Blue Ridge 49 at Lackawanna Trail 59 (LL-4)   

 

THURSDAY, 2/8

Wyoming Valley West 54 vs. Wilkes-Barre Meyers 66 (WVC-1/2 crossover)

 

FRIDAY, 2/9

Hazleton Area 54 at Crestwood 43 (WVC-1)

Pittston Area 49 at Dallas 70 (WVC-1)

Wilkes-Barre Coughlin 71 at Wyoming Valley West 95 (WVC-1)

Nanticoke Area 58 at Wilkes-Barre GAR 39 (WVC-2)

Wilkes-Barre Meyers 39 at Tunkhannock 49 (WVC-2)

Berwick 57 at Wyoming Area 65 OT (WVC-2)

Hanover Area 51 at Holy Redeemer 62 (WVC-3)

MMI Prep 20 at Wyoming Seminary 58 (WVC-3)

Lake-Lehman 38 at Northwest Area 52 (WVC-3)

West Scranton 30 at Abington Heights 52 (LL-1)

Western Wayne 39 at Scranton 65 (LL-1/2 crossover)  

Scranton Prep 74 at Delaware Valley 38 (LL-1/2 crossover)

Valley View 46 at Honesdale 48 (LL-1/2 crossover)

Wallenpaupack 59 at North Pocono 50 (LL-2)

Dunmore 57 at Riverside 43 (LL-3)

Holy Cross 51 at Old Forge 20 (LL-3)

Lakeland 31 at Mid Valley 49 (LL-3)

Elk Lake 49 at Carbondale 66 (LL-3/4 crossover)

Montrose 41 at Mountain View 36 (LL-4)

Lackawanna Trail 45 at Susquehanna 58 (LL-4)

Forest City 51 at Blue Ridge 47 (LL-4)

State College 61 at Williamsport 41

 

SATURDAY, 2/10

Dallas 65 at Tunkhannock 49 (WVC-1/2 crossover)

Trinity 44 at Holy Redeemer 41

Central Dauphin East 47 at Hazleton Area 81

Dunmore 43 at Western Wayne 35

Mountain View 40 at Notre Dame East Stroudsburg 58

Northwest Area 44 at Weatherly 32

Danville 53 at Williamsport 50

 

 

 

 

UPCOMING DISTRICT 2 GIRLS GAMES

 

 

MONDAY, 2/5

Dallas 33 at Crestwood 49 (WVC-1)

Wilkes-Barre Coughlin 29 at Pittston Area 71 (WVC-1)

Holy Redeemer 49 at Tunkhannock 39 (WVC-2)

Wyoming Seminary 34 at Wilkes-Barre Meyers 38 (WVC-3)

Wilkes-Barre GAR 63 at MMI Prep 43 (WVC-3)

Scranton 51 at Scranton Prep 56 (LL-1)

Riverside 52 at Old Forge 60 (LL-3)

Elk Lake 21 at Susquehanna 64 (LL-4)

Danville 39 at Williamsport 35     

 

TUESDAY, 2/6

Hazleton Area 47 at Wyoming Valley West 56 (WVC-1)

Wyoming Area 46 at Lake-Lehman 66 (WVC-2)

Hanover Area 31 at Northwest Area 33 (WVC-3)

Wallenpaupack 39 at West Scranton 43 (LL-1/2 crossover)

Western Wayne 12 at Abington Heights 53 (LL-1/2 crossover)

Valley View 44 at North Pocono 25 (LL-1/2 crossover)

Honesdale 54 at Delaware Valley 23 (LL-2)

Dunmore 44 at Holy Cross 22 (LL-3)

Carbondale 60 at Elk Lake 44 (LL-3/4 crossover)

Mountain View 37 at Mid Valley 48 (LL-3/4 crossover)

Montrose 37 at Forest City 23 (LL-4)

Blue Ridge 23 at Lincoln Leadership 50   

 

THURSDAY, 2/8

Wyoming Valley West 58 at Wilkes-Barre Coughlin 24 (WVC-1)

Wilkes-Barre Meyers 40 at Hanover Area 50 (WVC-3)

Wyoming Seminary 44 at MMI Prep 5 (WVC-3)

West Scranton 50 at Abington Heights 51 (LL-1)

Honesdale 26 at Valley View 41 (LL-1/2 crossover)

North Pocono 25 at Wallenpaupack 41 (LL-2)

Mountain View 31 at Montrose 37 (LL-4)

Susquehanna 65 at Lackawanna Trail 24 (LL-4)

Blue Ridge 23 at Forest City 31 (LL-4)

Central Mountain 21 at Williamsport 66

 

FRIDAY, 2/9

Crestwood 56 at Hazleton Area 47 (WVC-1)

Dallas 35 at Pittston Area 43 (WVC-1)

Holy Redeemer 62 at Nanticoke Area 49 (WVC-2)

Wyoming Area 20 at Berwick 68 (WVC-2)

Scranton 52 at Western Wayne 37 (LL-1/2 crossover)

Delaware Valley 17 at Scranton Prep 55 (LL-1/2 crossover)

Old Forge 55 at Holy Cross 69 (LL-3)

Mid Valley 54 at Lakeland 33 (LL-3)

Elk Lake 38 at Carbondale 61 (LL-3/4 crossover)

Wilkes-Barre Meyers 49, Forest City 32

 

SATURDAY, 2/10

Berwick 38 at Nanticoke Area 45 (WVC-2)

Wyoming Seminary 43 at Northwest Area 33 (WVC-3)

Lakeland 34 at Carbondale 57 (LL-3)

Lackawanna Trail 37 at Blue Ridge 21 (LL-4)  

Loyalsock 42 at Crestwood 41 OT

Notre Dame East Stroudsburg 19 at Wallenpaupack 47

 

SUNDAY, 2/11

Northwest Area 64 at Wilkes-Barre GAR 34 (WVC-3)

Riverside 37 at Dunmore 53 (LL-3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DISTRICT 2 Girls DIVISION RECAPS

 

DISTRICT 2 GIRLS DIVISION ANALYSIS

    (games through 2/6)

 

 

WYOMING VALLEY CONFERENCE

   

DIVISION 1

Hazleton Area (9-4, 13-6)  6A

Crestwood (9-4, 12-6)  5A

Wyoming Valley West (7-6, 10-9)  5A

Pittston Area (6-7, 10-9)  5A

Dallas (5-8, 10-9)  4A

Wilkes-Barre Coughlin (0-13, 1-18)  5A

 

Following their loss to Wyoming Valley West, Hazleton Area dropped into a Division 1 first place tie with Crestwood at 9-4.  The two teams will collide Thursday night in Hazleton.  Last week the Lady Cougars defeated Lake-Lehman 58-49 as Maddie Mrochko (21 points), Virginia Yurchak (14 points, 4 triples), and Kyra Antolick (12 points) led the way.  That same trio then combined for 44 points while Faith Grula added 12 in their 67-59 win over Wyoming Area.  Hazleton controlled the middle periods (32-5) as they rolled to a 50-22 win over Wilkes-Barre Coughlin, getting 7 each from Mrochko, Grula, Diamond Truluck, and Carley Krizansky.  In their loss to WVW, Mrockho had a terrific game netting 26 points (including 4 triples) but the Lady Spartans got off to a great first half start (28-19) and hit 16 of their 21 free throws.  WVW got 17 from Gracie Giza, 16 from Toni Amato, and 14 from Nicole Boutanous.  Crestwood began last week with a 59-50 loss to Holy Redeemer as Sara Hopkins (15) and Julia Makowski (14) led the Lady Comets.  Crestwood then rebounded by rallying from a 35-30 deficit to defeat Pittston 47-42 as Makowski hit 22.  In their 49-33 victory over Dallas, Makowski contributed 17 points.  Wyoming Valley West, a team that has risen steadily in the standings, finished 2-2 over the past week.  Nicole Boutanous and Toni Amato combined for 22 points in a 56-46 loss to Nanticoke Area.  In a 48-33 victory over Tunkhannock, Amato (21 points with 4 triples) and Boutanous (13) again led the way.  The Lady Spartans then controlled the middle periods (28-13) in a 48-30 win over Dallas as Boutanous netted 18 while Andi Baski and Lindsey Gruver combined for 24.  Pittston Area finished 3-1 over the previous week getting superb efforts from Alexa Noone and Leah HodickNoone hit 21 (with 3 treys) while Hodick added 13 in a 57-43 loss to rival Wyoming Area.  The Lady Pats then used a 35-11 advantage over the first and third quarters to top Holy Redeemer 51-49 as Noone (20 points, 4 triples) and Hodick (16) paced the win.  Noone then tallied 26 points with 4 triples in a 47-42 loss to Crestwood.  To finish the week, Noone then hit an amazing 9 triples (37 points) and Hodick added 16 as PA rolled over Wilkes-Barre Coughlin, 71-29.  Dallas is struggling a bit, dropping all four of their matchups last week.  The Lady Mounts got 10 each from Gianna Centrella and Samantha Kern in a 41-38 loss to Berwick.  Kern, Centrella, and Morgan MacNeely teamed up for 25 points in a 56-41 loss to Nanticoke.  MacNeely then netted 11 points in their loss to Crestwood.  Next Monday, Crestwood hosts Wyoming Valley West while Hazleton Area travels to play Pittston Area.                                               

 

 

DIVISION 2

Nanticoke Area (13-0, 17-1)  4A

Holy Redeemer (12-2, 16-3)  3A

Lake-Lehman (11-3, 12-7)  4A

Berwick (9-4, 12-6)  4A

Wyoming Area (9-5, 14-5)  4A

Tunkhannock (5-9, 7-12)  4A

 

Nanticoke Area continues to roll along in Division 2 play as the Trojanettes picked up wins over Wyoming Valley West (56-46), Dallas (56-41), and Lake-Lehman (58-42).  They entertain Holy Redeemer Friday night.  They controlled the middle periods against WVW (30-16) as they got 17 points from Katie Butczynski plus 9 each from Alyssa Lewis and Lisa Radziak.  In the win over Dallas, a 34-21 second half keyed the win as Amiah Lukowski (17, 5 triples), Radziak (16, 3 triples), and Butczynski (12) led the way.  GNA then rallied from a 21-15 halftime deficit as Radziak (18, 6 treys), Lewis (17), and Butczynski (11) paced their effort against Lake-Lehman.  In the loss, the Black Knights got 22 from Savannah Purdy.  Holy Redeemer, minus two injured starters, dropped back-to-back games to Pittston Area and Berwick around wins over Crestwood and Tunkhannock.  Julia Andrejko (20), Samantha Yencha (15), and Sam Rajza (11) led the way in the 59-50 win over Crestwood.  Against Pittston Area, Cameron Marcinkowski netted 16 points with 3 triples in the 51-48 loss to the Lady Pats.  The Lady Royals then got 35 combined points from Sara Kuderka, Lauren Wasiakowski, and Rajza in a 52-40 loss to Berwick.  Holy Redeemer got back on the winning track with 14 from Rajza plus 29 combined from Wasiakowski, Alyssa Gushka, and Sierra Hines in a 49-39 win over Tunkhannock.  Lake-Lehman remains in the race as the Knights also went 2-2 over the previous week.  L-L placed four players into doubles (Purdy 12, Sarah Salus 12, Corinna Scoblick 11, and Madison Borum 10) in a 58-49 crossover loss to Hazleton Area.  Purdy (22 points, 4 triples) and Salus (19 points, 3 triples) then both came up big in a 56-21 romp over Coughlin.  After their loss to Nanticoke, the Black Knights got rolling in the second half against Wyoming Area to gain a 66-46 victory as four players reached doubles (Purdy 23, Scoblick 15, Borum 15, and Salus 10).  In the loss, the Lady Warriors got 16 from Cassidy Orzel and 23 combined from Sarah Holweg and Ellie Glatz.  Berwick (at 13-4) jumped out to a 35-14 lead and hung on for a 41-38 win over Dallas as Reese Mensinger netted 20 (with 4 triples) and Mallory Pinterich added 10.  In their 52-40 victory over Holy Redeemer, the Lady Dawgs got 17 from Reese Mensinger and 22 combined from Roni Isenberg and Renny Murphy.  Wyoming Area got a 57-43 win over rival Pittston Area as the Lady Warriors pulled away in the final stanza.  They got 17 from Cassidy Orzel, 11 from Aleah Kranson, and 10 from Nicole Silinskie.  WA then dropped consecutive losses to Hazleton Area, Tunkhannock, and Lake-Lehman.  Holweg and Orzel combined for 28 in the 58-49 loss to Hazleton.  The same duo teamed up for 29 in a 51-46 loss to Tunk.  In their 66-46 loss to Lake-Lehman, Orzel (16), Holweg (12), and Glatz (11) led the Lady Warriors.  Tunkhannock had a busy week with 5 contests and picking up three wins.  The Tigers got 32 combined points from Rebecca Avery, Jessica Ell, and Abby Ritz in a 41-24 win over Coughlin.  Ritz, Ell, and Samantha Generotti then teamed up for 26 in a crossover 48-33 loss to Wyoming Valley West.  In their win over Wyoming Area, Avery (20), Generotti (13), and Ritz (11) led the Lady Tigers.  Ritz then tallied 18 points in a 46-28 crossover win over Wilkes-Barre Meyers.  Avery and Ritz then totaled 31 in their 49-39 loss to Holy Redeemer.  Coming up on Friday night Nanticoke Area hosts Holy Redeemer.  A win by the Lady Royals could make things very interesting heading into the final week.                                                      

 

 

DIVISION 3

Northwest Area (7-5, 10-8)  2A

Wyoming Seminary (5-7, 9-9)  2A

Hanover Area (5-8, 8-11)  4A  

Wilkes-Barre Meyers (4-9, 7-11)  3A

Wilkes-Barre GAR (2-11, 2-17)  3A

MMI Prep (0-13, 0-17)  1A  

 

In Division 3, Northwest Area defeated Wyoming Seminary last week and now has a 2-game lead over the Blue Knights.  The Lady Rangers began their week with a 64-17 win over MMI Prep as Regan Harrison and Brenna Babcock combined for 25 points.  Maddie Perchak scored 7 points for the Lady Preppers.  Northwest then got 21 from Brenna Babcock and 19 from Harrison in their big 54-42 win over Seminary.  Paige Parsons and Ally Vezendy combined for 25 for the Blue Knights.  Northwest kept the momentum going with a 33-31 victory over Hanover Area as Brenna Babcock (13 points) hit the game-winner at the buzzer.  The Lady Hawks got 10 points from Genesis Rodriguez in the loss.  Wyoming Seminary began their week with a 55-39 win over Hanover Area as Alex Wesneski netted 18 points (including 4 triples).  Hanover got 26 combined points from Victoria Benning and Rodriguez.  Sem then dropped two games off the pace following a 38-34 loss to Meyers.  The Lady Mohawks, who trailed 24-14 at the break, got 16 from Allycia Harris and 8 from D’Nayia BallardVezendy and Julia Gabriel teamed up for 19 points for Sem.  Hanover Area got a 66-38 victory over GAR wrapped around their losses to Sem and Northwest.  Benning netted 25, Sarah Tuzinski 13 (with 3 triples), and Sara Whitesell 11 (with 3 treys) in the win over GAR.  Khira Cook and Hannah Cook combined to score 29 for the Lady Grenadiers.  Meyers got 26 total points from Harris and Erin Morris in a 63-11 win over MMI Prep.  The Lady Mohawks then defeated city rival GAR 46-27 as Harris and Morris again tallied 26 points.  GAR bounded back for a 63-43 win over MMI behind 20 points from Cook and 11 from Alana Germano.                                      

 

 

 

LACKAWANNA LEAGUE

  

DIVISION 1

Scranton Prep (11-0, 18-2)  4A

Scranton (9-2, 14-6)  6A

Abington Heights (8-3, 13-7)  5A

West Scranton (6-5, 11-9)  5A

Valley View (3-8, 9-11)  4A

 

Scranton Prep remained undefeated and clinched no worse than a tie for the Division 1 championship with wins over Abington Heights, Valley View, and Scranton.  The Classics rallied from a 44-43 deficit to top AH 58-51 behind the scoring of Rachel Rose (27), Kathleen Rose (14), and Claire Syzmanski (11 with 3 triples).  In the loss, the Comets got 19 (with 4 treys) from Hannah Kowalski, and 12 (with 4 triples) from Cassandra Ksiazek.  In their 45-36 victory over Valley View, Prep controlled the first and third stanzas (32-16) as they got 17 from Rachel Rose.  The Lady Cougars got 9 each from Mia Rudalavage and Ariana Nardelli.  Against Scranton, Prep hit all 9 of their free throws in a 56-51 win.  They got 15 from Holly Daveski, 16 from Rachel Rose and 14 from Elisa Penetar.  The Lady Knights placed four players in doubles in the loss (Sophia Glogowski 17 with 4 treys, Shelby Funchess 11, Colette Mulderig 11, and Kristen Hart 10).  Scranton, who defeated Wallenpaupack and West Scranton earlier in the week, fell two games back in the standings.  The Lady Knights built a 27-point halftime lead as they rolled to a 61-45 win over Paupack getting 17 (with 5 triples) from Glogowski, 14 from Mulderig, and 12 from Funchess.  Against city rival West Side, Scranton rallied from a 32-31 deficit to get the 49-41 victory behind 20 from Funchess and 12 from Mulderig.  The Lady Invaders got a combined 26 points from Nadya Brown and Tatum Repshis.  Although eliminated from contention, Abington Heights got crossover wins over North Pocono and Western Wayne.  The Lady Comets put together a later surge and some timely scoring by Rachel McDonald for the 35-30 win.  Cassandra Kziazek and Hannah Kowalski combined for 19 points.  AH then got 23 points (with 5 triples) from Kowalski and 10 from Ksiazek as they rolled to a 53-12 win over Western Wayne.  West Scranton came away with crossover wins over Honesdale and Wallenpaupack around their loss to Scranton.  The Lady Invaders converted 11 of 12 overtime free throws (29 of 40 overall) and got 19 from Rephis in the 62-54 win over the Lady Hornets.  West then rallied from a 33-31 deficit to defeat the Lady Buckhorns 43-39 behind 27 combined points from Nya Johnson and Rephis.  Valley View also gained a pair of wins wrapped around their loss to Prep.  The Lady Cougars got a dozen points from Abby Pidgeon in a 49-18 win over Delaware Valley.  Pidgeon and Rudalavage them teamed up to score 24 points in a 44-25 win over North Pocono.                                             

 

 

DIVISION 2

z-Wallenpaupack (7-4, 12-7)  5A

North Pocono (4-7, 11-9)  5A

Honesdale (4-7, 7-13)  4A

Western Wayne (3-8, 7-13)  4A

Delaware Valley (0-11, 3-17)  6A

 

Despite dropping two of their three games last week, Wallenpaupack captured the Division 2 Championship when North Pocono lost to Valley View.  Paupack got 16 from Megan Guerrieri and 11 from Erin Worzel in their 61-45 loss to Scranton.  The Lady Buckhorns then controlled the second half against Delaware Valley (30-16) as they got a 46-27 win over the Lady Warriors.  In the win Guerrieri netted 18 with 4 treys while Worzel added 11.  Del-Val got 17 combined from Amber Recksiek and Brooke Acoveno.  Paupack then got 21 combined points from Guerrieri and Hannah Smith in a 43-39 loss to West Scranton.  North Pocono got 20 points from Sarah Kaneski and Carena Colo as the Lady Trojans defeated Western Wayne 49-22 (Coral Swoyer hit 11 for the Lady Wildcats).  Jenna Montana then hit 8 points for NP in a crossover loss to Abington Heights, 35-30.  The game was the 10th annual Pink Game which raised a record $34,000.  NP also stepped out of league play to notch a 56-18 win over Bethlehem Liberty (0-21 record) as Colo hit 12 and Montana and Lila Gaughan each added 8.  Honesdale got a combined 32 points from Camden Bannan , Alexa Jones, and Nicole Longman in a 62-54 loss to West Scranton.  The Lady Hornets then got 12 each from Courtney Varcoe and Jones plus 9 each from Bannan and Longman in a 54-23 win over Del- Val.  Western Wayne got a dozen points from Hannah Roedel in a 71-31 loss to Honesdale.                   

 

 

DIVISION 3

Dunmore (3-0, 5-1, 18-1)  3A  (2-0 crossover)               

Riverside (3-1, 3-3, 11-8)  3A  (1-0 crossover)                        

Mid Valley (2-1, 3-3 13-6)  3A  (2-0 crossover)           

Old Forge (1-2, 3-3, 9-10)  2A  (2-0 crossover)  

Carbondale (1-2, 1-5, 5-13)  3A  (1-0 crossover)        

x-Holy Cross (1-3, 6-0, 15-4)  3A  (1-0 crossover)                           

Lakeland (0-2, 0-6, 1-16)  3A  (0-1 crossover)              

 

Dunmore has taken sole possession of first place in Division 3 second half action with wins over Old Forge (62-33), Carbondale (70-27), Holy Cross (44-22), and Lackawanna Trail (76-30, in a crossover tilt).  The Lady Bucks used a 22-4 third period run to defeat Old Forge getting 16 from Victoria Toomey and 14 from Gianna Delfino (Lindsey Welsh had 10 for the Lady Devils).  Against Carbondale, Toomey netted 19 while Kelly Quinn and Delfino combined for 22.  Toomey then connected on 26 as Dunmore played sensational defense (leading 17-5 at the break) in defeating division first half winner Holy Cross.  In their crossover victory over LT, eleven Dunmore players scored, led by Quinn with 21, Lisa Tallo with 18 (including 3 triples), and Toomey 10.  Riverside began second half division play by defeating first half division winner Holy Cross 44-42.  The Lady Vikes, who trailed at the break 26-23, got 16 from Kayla Rose and 12 from Alese Karpinski.  Holy Cross, who suffered their first division loss, got 12 from Abby Sempa (with 4 triples) plus 9 each from Lexi Walsh and Haley Bestrycki.  Riverside then got by Lakeland and Mid Valley before dropping a 60-52 loss to top rival Old Forge.  Karpinski hit 18, Haley Tilberry 15, and Rose 11 in their 69-34 win over Lakeland (Haley Clauss-Walton netted 15 for the Lady Chiefs).  In their 46-34 win over Mid Valley, Riverside trailed at halftime (22-14) getting 17 from Karpinski and 11 each from Emily Taylor and RoseRose and Taylor then teamed up for 27 but it was not enough as Old Forge topped the Vikings as the Lady Devils got 18 from Alexandra Nocera, 16 from Olivia Ciullo, and 13 from Welsh.  Mid Valley notched wins over Carbondale and Holy Cross before their loss to Riverside.  The Spartanettes also got a crossover win over Mountain View.  Emily Morano netted 17 for MV in their 54-26 win over Carbondale.  The Spartanettes then got 18 from Kiana Williams, 17 from Morano, and 15 from Lauren Owens in their 52-47 win over Holy Cross.  The Lady Crusaders, who led 43-42 heading into the final period, got 32 points (with 3 triples) from Bestrycki and 19 from Walsh.  Mid Valley then got 27 combined from Morano and Williams as they pulled away in the fourth quarter to get a 48-37 crossover win over Mountain View.  Carbondale picked up a 46-45 overtime win over Old Forge as Amelia Zazzera hit 20 points (with 3 triples).  The Blue Devils got 25 combined points from Ciullo and Nocera.  Holy Cross got their first win in second half action, a 71-17 romp over Lakeland as four Lady Crusaders reached doubles (Walsh 12, Emily Ferguson 12, Mollie Burda 11, and Sempa 11).  In crossover games, Jordyn Flynn and Clauss-Walton teamed up for 24 for Lakeland in a 53-37 loss to Susquehanna.  Old Forge topped Forest City 52-45 as Welsh netted 16 (with 4 treys), Ciullo 13, and Nocera 10.  And Carbondale got 20 from Zazzera (with 3 triples) and 15 from Kaitlyn Savage in a 60-44 win over Elk Lake. 

        

 

DIVISION 4

x-Susquehanna (3-0, 6-0, 15-3)  1A  (1-0 crossover)            

Montrose (3-1, 4-2, 10-9)  3A  (0-1 crossover)              

Mountain View (2-1, 5-1, 9-10)  2A  (0-2 crossover)            

Lackawanna Trail (1-1, 1-5, 3-15)  2A  (0-2 crossover)          

Forest City (1-2, 3-3, 6-12)  1A  (0-2 crossover)               

Elk Lake (1-3, 2-4, 7-12)  2A  (0-1 crossover)                    

Blue Ridge (0-3, 0-6, 0-18)  2A  (0-1 crossover)                  

 

In Division 4, Susquehanna remains perfect overall and 3-0 in second half play.  The Lady Sabers topped Montrose, Blue Ridge, Elk Lake, and Lakeland (in a crossover game).  They used a 20-9 run in the final period to secure a 56-40 win over Montrose as Taylor Huyck (24 points, 3 triples) and Bethany Maby (16 points, 3 triples) led the way.  Montrose got 10 points from Radvile Vaiciulyte.  The Lady Sabers then got 14 from Mackenzie Steele, 13 from Huyck, and 12 from Maby in a 58-25 win over Blue Ridge (Ashley Torres netted 8 for the Lady Raiders).  Huyck (20) and Steele (11) reached doubles while Maby and Mackenzie Heath each added 9 points in 64-21 win over Elk Lake (Eliza Bosscher hit 8 for the Lady Warriors).  In a crossover game, Huyck and Maby combined for 30 as the Lady Sabers topped Lakeland 53-37.  Montrose registered three wins wrapped around their loss to Susquehanna.  Harper Andre netted 21 points (with 4 triples) and Annalise Ely added 10 in their 56-12 win over Blue Ridge.  Andre and Ely then teamed up for 19 in a 47-24 win over Elk Lake (Tamara Voda hit 14 for the Lady Warriors).  Ely then netted 18 as the Lady Meteors used a 16-4 run in the second period to get a 37-23 win over Forest City (Skylar Fortunar scored 9 for the Lady Foresters).  Mountain View picked a pair of wins over Elk Lake and Lackawanna Trail before losses to Forest City and Mid Valley (in a crossover game).  Erika Freely and Sydney Newhart teamed up for 27 points in their 50-25 win over Elk Lake (Bosscher had 10 for the Lady Warriors).  Sydney Newhart (17 points) helped the Eagles rally for a 40-36 win over Lackawanna Trail (Laurelann Penn and Lexie Kwaitkowski combined for 25 for the Lady Lions).  Mountain led 32-30 going into the final period but dropped a 40-38 loss to Forest City.  The Lady Foresters got 10 from MacKenzie Hartman.  Mt. View got 15 from Freely and 9 each from Newhart and Samantha Jones.  In a crossover 48-37 loss to Mid Valley, Freely netted 15 points.  Lackawanna Trail got a putback from Cali Fauquier (10 points) for a 38-37 win over Forest City (Hartman hit 19 for FC).  Elk Lake got a 43-27 win over Blue Ridge as Abigail Johns (18) led the way.  Danielle Goff scored 13 for Lady Raiders.  And in a crossover 60-44 loss to Carbondale, Bosscher and Johns combined to score 22 points for Elk Lake.    

 

                          

 

 

DISTRICT 2 BOYS DIVISION RECAPS

 

 

DISTRICT 2 BOYS DIVISION ANALYSIS

    (games through 2/3)

 

 

WYOMING VALLEY CONFERENCE

   

DIVISION 1

Hazleton Area (12-0, 16-1)  6A

Dallas (9-2, 14-3)  5A

Crestwood (9-3, 13-5)  5A

Pittston Area (3-9, 4-14)  5A

Wyoming Valley West (2-9, 4-13)  5A

Wilkes-Barre Coughlin (0-12, 2-16)  5A

 

Hazleton Area remained perfect in Division 1 action following victories over Wilkes-Barre Meyers, Wyoming Area, and Wilkes-Barre Coughlin.  The Cougars now have a 2-game lead over Dallas following the Mountaineers crossover loss to Nanticoke Area last week.  With four games remaining, Crestwood finished 3-0 last week to remain in the race.  Hazleton Area got all they could handle from Meyers as the Mohawks led by five at the break (27-22) and 38-36 heading into the final stanza.  But, as they have shown in recent weeks, the Cougars’ second half rally eventually arrived to secure a hard-fought 57-51 win as Josh Samec (23 points) and Jeff Planutis (16) led the way.  In their 78-49 win over Wyoming Area, the Cougars pulled away in the final period as Samec (28 points with 4 triples), Planutis (15), Joey Grula (8), and Da’Mir Faison (8) paved the way.  Mike Joseph’s squad then got 20 from Planutis and 9 from Faison in a 69-30 win over Coughlin.  Tony Egidio and Shawn Valenzuela combined to hit 17 for the Crusaders.  Dallas, two games back, got wins over Berwick and Wyoming Valley West sandwiched around their 55-48 crossover loss to Nanticoke Area.  Joe Parsons netted 22 (including 3 treys) while Jay Bittner and Alex Charlton each added 8 points in their 62-40 win over Berwick.  In the loss to Nanticoke, Parson and Ben O’Donnell teamed up for 25, as the Mounts held a 32-31 advantage heading into the final quarter.  Dallas then placed three into doubles (Parsons 22, Matt Mathers 13, and Nick Kocher 11 with 3 triples) as they bounced back for a 60-49 win over Wyoming Valley West.  The Spartans, who trailed 25-24 at halftime, got 25 (and 3 treys) from Draig Ruff and 17 (with 5 triples) from Mason Mendygral.  Crestwood topped Wilkes-Barre GAR, Berwick, and Pittston Area.  The Comets controlled the middle periods (37-22) as they got a 61-45 win over GAR.  Camden Boris netted 21 (with 4 triples), Mike Palmiero 16, and Evan Knapp 10.  Palmiero then hit 20 points while Boris added 8 in the Comets’ 54-36 victory over Berwick.  In Crestwood’s 52-43 win over Pittston, Palmiero again reached doubles with 15 while Boris and Kevin Klusewitz each contributed 9 points.  The Patriots got a combined 19 points from Logan Booth and Naseem Guillauame.  Speaking of Pittston, the Pats dropped a 46-30 loss to rival Wyoming Area as Guillauame hit 9.  PA did pick up a big 62-58 win over GAR as they rallied in the final quarter for the win.  They were led by Matt McGlynn (19 with 5 triples), Guillauame (14), and Keemer Woodruff (with 13).  Wyoming Valley West went 0-3 last week but got great efforts from Justus Simpson (22 with 6 triples) and Mason Mendygral (18 with 6 treys) in their 69-62 loss to Nanticoke Area.  Draig Ruff netted 25 in their 64-63 loss to Tunkhannock.  Coughlin, still looking for their first division win, got a combined 21 points from Tony Egidio and Aaron Bennett in their 66-40 loss, also to the Tigers.  On Tuesday night, Dallas hosts Crestwood while Hazleton Area entertains WVW.  On Friday night, the Cougars travel to take on top rival Crestwood.                                                        

 

 

DIVISION 2

Nanticoke Area (11-2, 15-3)  4A

Wyoming Area (8-5, 12-6)  4A

Wilkes-Barre Meyers (7-5, 8-9)  4A

Wilkes-Barre GAR (7-6, 9-9)  4A

Tunkhannock (6-6, 9-8)  4A 

Berwick (6-7, 9-9)  4A

 

 

Nanticoke Area continues to roll along in Division 2 as the Trojans need just one more win to clinch no worse than a tie for the crown.  Nate Kreitzer (22 points, 4 triples), Trahjan Krupinski (19), and Colby Butczynski (14 points, 4 triples) keyed their 69-62 win over Wyoming Valley West.  In their 55-48 victory over Dallas, GNA got off to a 16-2 start as they got 24 from Trahjan Krupiski, 12 points with 3 treys from Kreitzer, and 10 points with 3 triples from Jake Krupinski.  Another big first half (a 23-8 run in second period) gave Nanticoke a 57-37 win over Meyers.  Kreitzer led with 19 (including 3 triples), Trahjan Krupinski 17, Jake Krupinski 11, and Dylan Szychowski 9.  The Mohawks got 11 each from Jawane Buckner and Kendall Brewster.  Wyoming Area gained wins over Pittston Area and Tunkhannock around their loss to Hazleton Area.  The Warriors got 20 from Sam Greenfield as they defeated Pittston 46-30.  In their 78-49 loss to Hazleton, Kyre Zielinski hit 18 points.  Zielinski then led four players in doubles with 21 (Greenfield 19, Matt Wright 12, and Aaron Zezza 11) as WA topped Tunkhannock 68-51.  The Tigers got 21 (with 5 triples) from Tyler Faux and 14 from Sean Harder.  Wilkes-Barre Meyers split a pair of crossover games before falling to Nanticoke Area.  Buckner netted 22 with 4 treys in their close 57-51 loss to Hazleton Area.  The Mohawks then rebounded for a 61-36 win over city rival Coughlin.  Wilkes-Barre GAR went 2-2 last week to remain in the division mix.  Will Johnson hit 30 points and Khalil White added 15 (with 3 triples) as the Grenadiers got a 72-55 win over Lake-Lehman.  Johnson and Tyler Young then combined for 30 points in a 61-45 loss to Crestwood.  In a close 62-58 loss to Pittston Area, Johnson connected on 31 points (with 3 treys).  To then cap off an incredible week, Johnson then scored 39 (with 5 triples) as GAR topped Berwick 66-56.  Anthony Hawk added 20 points in the win while Alex Markle (21) and Kenny Marshman (18 with 4 treys) paced the Bulldogs.  Tunkhannock picked up wins over Coughlin and Valley West before their loss to Wyoming Area.  Tyler Faux (24 points with 6 treys) and Sean Harder (17) led the Tigers in their 66-40 win over the Crusaders.  Faux then netted 26 (with 6 triples) while Avery Billings and Evan Turner combined for 21 in the Tigers’ 64-63 win over WVW.  Berwick, the only division team technically eliminated from the division race, got 17 points from Damon Beckhorn in a 62-40 loss to Dallas.  Marshman and Markle then teamed up for 21 points in a 54-36 loss to Crestwood.  Coming up this week, on Tuesday, Nanticoke Area visits Berwick, GAR hosts Tunkhannock, and Wyoming Area entertains Meyers.  On Friday, action is highlighted by Nanticoke visiting GAR and Tunkhannock hosting Meyers.                                          

 

 

DIVISION 3

Wyoming Seminary (10-2, 15-3)  3A

Holy Redeemer (9-3, 13-4)  3A

Hanover Area (6-6, 11-7)  4A

MMI Prep (2-10, 6-12)  1A

Northwest Area (2-10, 5-12)  2A

Lake-Lehman (0-12, 1-17)  4A

 

Still plenty of Division 3 action ahead, but it appears that Holy Redeemer will be facing a near must-win game as they travel to play division leader Wyoming Seminary Tuesday night.  The Blue Knights topped Hanover Area (68-50) and Northwest Area (74-38) last week.  In their win over Hanover Area, Sem battled back from a 31-28 halftime deficit as they got 23 from Dimitri Gnall and 13 each from Todd Phillips and Jeremy Callahan.  The Hawks got 19 from Tyler Thomas and 8 apiece from Evan Marterna and Desmond Cannon.  The two teams converted 25 of 30 free throws.  In their win over Northwest Area, four players reached doubles (Nicholas Ganter 14, Jake Koretz 12 with 3 triples, Callahan 11 with 3 treys, and Phillips 10).  The Rangers got 21 combined from Matt Pierontoni and Sam Saxe.  Holy Redeemer kept pace with wins over Lake-Lehman and MMI Prep (twice).  The Royals rallied from a 23-21 halftime deficit with a 22-12 third period run to secure a 59-45 win over Lake-Lehman.  Collin Cook had a big game hitting 24 points (with 3 triples) while JD Turosky and Bryce Yencha each added 10.  The Black Knights got 19 from Max Paczewski and 9 from CJ Cerone.  In their 63-43 win over MMI Prep, Tursoky led the way with 20 while Jacob Kester added 15 and Yencha 11.  The Preppers got 17 from Matt Marchetti and 11 (with 3 triples) from Keefer Hoover.  Holy Redeemer then got another win over MMI, 66-42 as they placed three in doubles (Derek Answini 16, Cook 15, and Turosky 13) while MMI got 15 each from Marchetti and Hoover.  Hanover Area bounced back from their loss to Wyoming Seminary with a 70-41 win over Lake-Lehman.  The Hawks got 20 points including 6 triples from Desmond Cannon, 14 from Thomas, and 12 from Materna.  In the loss the Black Knights got 28 combined points from Cerone. Paczewski, and Danny Kutz.  Lake-Lehman also dropped a 72-55 crossover loss to Wilkes-Barre GAR as Alex Magdalinski netted 16 while Cerone and Paczewski combined for 23.  Northwest Area picked up their second division win, 57-48 over MMI Prep as Sam Saxe led four Rangers in doubles with 18 points and 4 triples (Tyler Stevens 11, Bruce Koser 11, and Jaxson Yaple 10).  The Prepper got 25 from Marchetti and 15 from Marcus Kassick.  Friday night Holy Redeemer hosts Hanover Area while Wyoming Seminary entertains MMI Prep.                           

 

 

 

LACKAWANNA LEAGUE

  

DIVISION 1

Abington Heights (9-1, 16-3)  5A

Scranton (8-2, 14-5)  6A

Scranton Prep (8-2, 14-5)  4A

Valley View (4-6, 12-7)  4A

West Scranton (3-7, 8-10)  5A

 

How things have changed in one week.  Scranton Prep appeared to be in the Division 1 driver’s seat until back to back losses to Abington Heights and Valley View.  The Comets now have control of their championship destiny with Prep and Scranton tied a game back.  Abington Heights, trailed 29-23 against the Cavaliers last Tuesday, and then clamped down on Leo O’Boyle (22 of 27 points in first half including 6 triples) and then used a 21-0 run to notch a 67-47 win before a sellout crowd.  George Tinsley netted 31, Jackson Danzig 17, and Corey Perkins 11.  Wes Simons added 13 in the loss for Prep.  AH then rolled over North Pocono 72-35 as Danzig and Tinsley each hit 15 while Mike Malone added 10.  Scranton Prep, leading 31-22 at the break, then dropped a dramatic loss to Valley View as Marc Kudrich (23 points, 4 triples) hit the game-winner with less than 6 ticks left.  Bobby Craig added 15 with 3 triples while Dylan Howanitz added 13 in the Cougars’ big road win.  The Cavs got 18 from O’Boyle and 11 from Alec D’Elia.  Scranton continues to roll along with a pair of wins over Wallenpaupack and city rival West Scranton.  Ky’Ron Harbin netted 18 while Robbie McAndrew and Marcus Bauman each added 14 in their 60-45 win over Paupack.  Against West Side, the Knights got 30 from Harbin, 16 from Cameron Jordan (with 4 treys), and a dozen from McAndrew.  The Invaders got 22 from Josh Hart and 9 each from Shayne Merrifield and Cayden Merrifield (on 3 triples).  Valley View also picked up an impressive crossover win over Delaware Valley, 58-50, as Kudrich (18), Howanitz (13), and Chase Combs (9) paced the Cougars.  West Scranton picked up their third division win with a 53-45 victory over Honesdale.  The Invaders got 21 from Shayne Merrifield plus 11 each from Josh Hart and Jalen Gregory.  In non-league action, Abington Heights traveled to Norristown to play Methacton (18-9 record).  The Warriors jumped out to a commanding 23-5 lead on the Comets before holding on for a 66-61 win.  Tinsley (26 points) and Danzig (22 points, 4 triples) led AH while Methacton was paced by David Duda and Jeff Woodward who combined for 40 points.  And Scranton Prep got a 52-49 overtime win over Pottsville (15-4 record) as O’Boyle (18) and Simons (11) led the Cavaliers.  The Crimson Tide were led by Ian Renninger (16 points) and Mason Barnes (15). On Tuesday, Scranton hosts Scranton Prep in a premier matchup.  Friday features Abington Heights entertaining West Scranton while Scranton Prep travels to play Delaware Valley and Scranton hosts Western Wayne.                                           

 

 

DIVISION 2

Delaware Valley (6-4, 11-8)  6A

Honesdale (4-6, 10-9)  4A

Western Wayne (4-6, 9-9)  4A

Wallenpaupack (2-8, 9-10)  5A

North Pocono (2-8, 4-15)  5A

 

Delaware Valley leads Division 2 by two games over Honesdale and Western Wayne.  The Warriors and Wildcats both split their pair of games last week while Honesdale dropped both of their matchups.  Blake Gearhart netted 16 points with 4 triples while Dylan Kelly and Jackson Shafer combined for 21 as Del-Val came up short to surging Valley View 58-50.  The Warriors bounced back by placing four into doubles (Gearhart 12 with 3 treys, Kelly 12, Hassan Keys 11, and Shafer 10) as they got by Wallenpaupack 51-48.  The Buckhorns got 19 points (including 5 triples) from Alex Pillar and 17 from Elijah Rosenthal.  Honesdale dropped a 53-45 crossover game to West Scranton as Anthony DeGori netted 16 while Colin Rickard and Joey Scarfalloto each added a dozen points.  DeGori then scored 24 with 3 triples and Scarfalloto added 9 as the Hornets lost to a steadily-improving Western Wayne squad, 54-48.  The Wildcats got 19 each from Dahlton Frisbie and Zachary Rovinsky.  Earlier in the week, Frisbie (16 points with 4 triples) and Rovinsky (12 points) led the way in a 53-42 loss to North Pocono.  The Trojans got 17 from Joe Thiel, 14 from DeMarco Maglio (with 3 triples), and 8 from Alec Ciaglia.  North Pocono then dropped a 72-35 crossover loss to Abington Heights as the Trojans got 6 each from Thiel, Ryan Deom, and Robert VanBrunt.  Elsewhere, Elijah Rosenthal netted 15 (with 5 triples) and Gabe Springer added 12 as Paupack dropped a 60-45 loss to Scranton.  On Tuesday, Honesdale hosts Delaware Valley in a key matchup while Western Wayne hosts Abington Heights.  On Friday, all of the frontrunners face challenging crossovers – Delaware Valley entertains Scranton Prep, Western Wayne visits Scranton, and Honesdale hosts Valley View.                             

 

 

DIVISION 3

x-Holy Cross (3-0, 5-1, 13-6)  2A  (1-0 crossover)                                  

Mid Valley (2-1, 5-1, 11-8)  3A  (1-0 crossover)                                  

Carbondale (2-1, 2-4, 9-9)  3A  (0-0 crossover)                          

Dunmore (1-1, 4-2, 10-7)  3A  (2-0 crossover)            

Riverside (1-2, 4-2, 8-10)  3A  (1-0 crossover)                       

Old Forge (0-2, 1-5, 6-12)  2A  (2-0 crossover)          

Lakeland (0-2, 0-6, 5-13)  3A  (2-0 crossover

 

After securing first half honors, Holy Cross is leading the way in Division 3.  The Crusaders came away with wins over Riverside (58-47), Mid Valley (45-37), and Lakeland (66-44) last week.  Against Riverside, Holy Cross got 15 points (with 3 triples) from Kieran Burrier, 11 from Patrick Galvin, 11 from Tom Montefour, and 9 from Tyler Mozelesky.  The Vikings, who led at the break 23-20, got a combined 22 points from Razen Reyes and Marcos Echeverria.  In the win over Mid Valley, Galvin, Montefour, and Burrier teamed up for 32 points for the Crusaders.  In the loss, the Spartans got 17 (with 5 treys) from Collin SchererGalvin then netted 26, Mozeleski 17 (with 3 triples), and Burrier 17 as Holy Cross defeated Lakeland.  The Chiefs got 16 points from CJ Dippre.  Mid Valley came away with wins over Carbondale (59-45) and Riverside (55-49 in double overtime) wrapped around their loss to Holy Cross.  The Spartans rallied in the final period to defeat the Chargers as they got 19 from JJ Glinsky, 17 (with 5 triples) from Collin Scherer, and 9 from Shane Rosencrans.  Carbondale got 28 combined points from Mike Zazzera and Bobby SalitskyJJ Glinsky then led the way with 17 while Rosencrans added 16 (with 3 treys) in their win over Riverside.  The Vikes got 15 from Echeverria, 14 from Reyes (with 4 triples), and 12 from Michael Rickert.  Carbondale, a game back at 2-1, got wins over Dunmore and Old Forge following their loss to Mid Valley.  In their 57-54 win over Dunmore they got 17 each from Salitsky and Andrew Manarchuck plus 8 each from Bailey Rumford and Pat Durkin.  Dunmore got 20 (with 3 triples) from Nate Fangio and 16 from Daniel Walsh.  The Chargers then rallied from a 47-43 deficit to defeat Old Forge 60-51 as they got 20 from Salitsky, 15 from Zazzera, and 10 from Manarchuck.  The Blue Devils got 16 points from Michael DiGregorio.  Dunmore started second half play with a 57-33 victory over Old Forge as the Bucks got 15 (with 3 triples) from Richie Grippi, 14 from Mark Rinaldi, and 13 from WalshDiGregorio hit 10 for Old Forge.  Dunmore also got a crossover 75-37 win over Lackawanna Trail as Fangio, Walsh, Grippi, and Owen Haggarty all combined to tally 40 points.  Riverside picked up a second half win as the Vikes placed four into doubles (Reyes 17 with 4 treys, Echeverria 15, Jason Holman 12, and Rickert 10) and defeated Lakeland 63-37.  The Chiefs got 14 points (including 4 triples) from Rodney LaBorde.  In crossover play, Lakeland got 29 combined points from Caleb Vigil, LaBorde, and Thomas Pidgeon as the Chiefs topped Susquehanna 47-33.  And in another crossover tilt, Old Forge fought back from a 33-27 halftime gap to get by Forest City 60-56.  The Blue Devils got 20 points (with 5 triples) from Joey Verespey, 15 from Pat Durkin, and 11 from Brandon Nee.  On Tuesday, Dunmore hosts borough rival Holy Cross.  Friday features Holy Cross visiting Old Forge, Dunmore traveling to Riverside, and Mid Valley hosting Lakeland.                                                    

 

 

DIVISION 4

Mountain View (3-0, 1-5, 6-11)  2A  (0-1 crossover)                

x-Susquehanna (2-0, 5-1, 11-8)  1A  (0-2 crossover)                

Montrose (2-1, 5-1, 10-9)  3A  (0-1 crossover)

Forest City (1-1, 2-4, 3-15)  2A  (0-2 crossover)            

Elk Lake (1-2, 4-2, 10-8)  2A  (0-0 crossover)                       

Lackawanna Trail (0-2, 3-3, 3-15)  2A  (0-2 crossover)                    

Blue Ridge (0-3, 1-5, 2-15)  2A  (0-1 crossover)                        

 

In Division 4, Mountain View leads the way along with first half winner Susquehanna.  The Eagles (3-0) defeated Elk Lake, Lackawanna Trial, and Forest City.  Alex Showalter (31 points) and Kyle Streich (23 points with 4 triples) helped them pull away in the final period for a 67-58 victory over the Warriors.  Elk Lake got 19 from Rierdan Reyes, 18 from Kobe Jayne, and 13 from Nate Preston.  Streich then netted 21 with 5 triples while Mike Fanelli and Preston Petts combined for 25 points in a 62-39 victory over Lackawanna Trail.  In the loss, the Lions got 20 points combined from Zac Cost and Zach Stec.  Mt. View kept their second half momentum going as Mikey Schermerhorn hit 20 (with 4 treys) and Petts 13 (with 3 triples) in a 50-47 win over Forest City.  The Foresters got 18 points from Noah Yates.  Susquehanna (2-0) began the week with a 47-33 crossover loss to Lakeland as Adam Rockwell and Bryce Baldwin combined to score 23 points for the Sabers.  Susquehanna then rebounded for wins over Montrose and Blue Ridge.  Mason Deakin (21) and Baldwin (16) led them in a 54-43 win over the Meteors (who got a combined 25 points from Evan Snyder and Jacob Peck).  Deakin (17), Rockwell (15 with 4 treys), and Baldwin (13) led the way for Susquehanna as they defeated Blue Ridge 60-40 (Sam Cosmello had 14 for the Raiders).  Montrose picked up wins over Blue Ridge and Elk Lake around their loss to Susquehanna.  The Meteors placed four in doubles (Evan Snyder 14, Andrew Rapisardi 13, Bryden Jerauld 10, and Brennan Gilhool 10) in a 61-45 win over Blue Ridge (Tyler Hillard and Kaleb Folk combined for 24 for the Raiders).  Montrose then rallied from a 45-38 deficit to get a 60-57 overtime win over Elk Lake as four reached doubles once again (Snyder 15, Peck 13, Gilhool 13, and Tyler Rebello 11).  The Warriors got 16 from Reyan, 15 (with 5 triples) from Adam Anderson, and 10 each from Drew Arnold and Nate Preston.  Forest City and Elk Lake both got their first win in second half play last week.  Noah Yates netted 21 and Dakota Knehr-Cook 12 as the Foresters rallied for a 49-37 win over Lackawanna Trail (Lions got 20 combined from Shawn Jones and Griffin Holmes).  Elk Lake also rallied (down 55-45 entering the final stanza) for a 68-61 victory over Blue Ridge as four Warriors reached doubles (Reyan 21, Preston 13, Anderson 12, and Jayne 10).  Blue Ridge was led by Cosmello with 16 while Gavin Bradley, Folk, and Ben Bleck combined to hit 31.  In crossover action, Noah Yates netted 35 and Knehr-Cook 16 as Forest City dropped a 60-56 loss to Old Forge.  And Richard Helbing scored 10 points for Lackawanna Trail in a 75-37 loss to Dunmore.  Coming up this week, on Tuesday, Susquehanna visits Elk Lake and Montrose hosts Forest City.  On Friday, Montrose visits Mountain View.