2018 District 2 Tournament (Final Results)

 

2018 District 2 Tournament

 

 

 BOYS PLAYOFFS  BOYS PLAYOFFS

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

SATURDAY, FEBRUARY 24 (SEMI-FINALS)

(1) Hazleton Area 84, (4) Delaware Valley 33 (ends at 12-11)  

(2) Scranton 80, (3) Williamsport 79 (ends at 13-10)  

 

SATURDAY, MARCH 3 @8 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Hazleton Area 61, (2) Scranton 51 (ends at 16-8)   

 

 

BOYS CLASS AAAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 20 (QUARTER-FINALS)

(1) Abington Heights 64, (8) North Pocono 32 (ends at 5-18)

(4) Wallenpaupack 41, (5) West Scranton 40 (ends at 8-15) 

(2) Dallas 75, (7) Wyoming Valley West 39 (ends at 5-18)

(3) Crestwood 48, vs. (6) Pittston Area 45 (ends at 6-17) 

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (SEMI-FINALS)

(1) Abington Heights 58, (4) Wallenpaupack 19 (ends at 12-12)

(2) Dallas 52, (3) Crestwood 50 (ends at 16-8) 

 

sunday, MARCH 4 @7 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Abington Heights 61, (2) Dallas 36  

 

 

BOYS CLASS AAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 21 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep 69, (8) Wilkes-Barre GAR 43 (ends at 10-13)

(4) Wyoming Area 44, (5) Hanover Area 43 (ends at 14-9)

(2) Nanticoke Area 50, (7) Wilkes-Barre Meyers 48 (ends at 11-12)

(3) Valley View 47, (6) Tunkhannock 38 (ends at 13-10) 

 

SATURDAY, FEBRUARY 24 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 74, (4)  Wyoming Area 53 

(3) Valley View 48, (2) Nanticoke Area 41  

 

TUESDAY, FEBRUARY 27 (3rd PLACE GAME)

(2) Nanticoke Area  52, (4)  Wyoming Area 48 (ends at 15-10)  

 

SATURDAY, MARCH 3 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 54, (3) Valley View 46  

 

  

 BOYS CLASS AAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 20 (QUARTER-FINALS)

(1) Wyoming Seminary 51, (8) Lakeland 22 (ends at 6-17)

(4) Dunmore 62, (5) Carbondale 49 (ends at 12-11) 

(2) Holy Redeemer 64, (7) Montrose 49 (ends at 13-11)

(6) Riverside 46, (3) Mid Valley 29 (ends at 15-9)  

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (SEMI-FINALS)

(1) Wyoming Seminary 58, (4) Dunmore 43 (ends at 14-10) 

(2) Holy Redeemer 51, (6) Riverside 45 (ends at 10-14) 

 

THURSDAY, MARCH 1 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Wyoming Seminary 56, (2) Holy Redeemer 39  

   

 

BOYS CLASS AA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 21 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Cross 63, (8) Blue Ridge 34 (ends at 2-21)

(4) Old Forge 56, vs. (5) Mountain View 47 (ends at 7-16) 

(2) Elk Lake 54, (7) Forest City 47 (ends at 4-19)

(3) Northwest Area 52, (6) Lackawanna Trail 43 (ends at 4-19)

 

SATURDAY, FEBRUARY 24 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Cross 45, (4) Old Forge 25 (ends at 8-16) 

(3) Northwest Area 46, (2) Elk Lake 45 (ends at 13-11)  

 

SATURDAY, MARCH 3 @2 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Cross 55, (3) Northwest Area 39 

 

 

BOYS CLASS A 2/11 SUB-REGIONAL

 

THURSDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Susquehanna Community (15-8) bye

(2) Tri-Valley 56, (7) Salem Christian 34 (ends at 12-11)

(3) Nativity BVM 58, (6) Weatherly 37 (ends at 10-13)

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINAL)

(5) Lincoln Leadership 58, (4) ND East Stroudsburg 50 (ends at 11-12)

 

 

MONDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Susquehanna Community 53, (5) Lincoln Leadership 44

(3) Nativity BVM 51, (2) Tri-Valley 34

 

thursday, march 1 (3rd PLACE GAME)

(5) Lincoln Leadership 49, (2) Tri-Valley 47  

 

THURSDAY, MARCH 1 @7 pm (D2/11 FINAL @Scranton) 

(1) Susquehanna Community 65, (3) Nativity BVM 59

  

sunday, MARCH 4 @1 PM (D2 FINAL @MOHEGAN SUN)  

MMI Prep 38, (1) Susquehanna 22  

 

 

 

GIRLS PLAYOFFS  GIRLS PLAYOFFS

 

GIRLS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton 45, vs. (4) Delaware Valley 23 (ends at 3-20)

(2) Hazleton Area 65, (3) Williamsport 44 (ends at 6-17)  

 

sunday, MARCH 4 @5 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Hazleton Area 52, (1) Scranton 37 (ends at 16-8)    

 

 

 

GIRLS CLASS AAAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 21 (QUARTER-FINALS)

(1) Abington Heights 56, (8) Wilkes-Barre Coughlin 31 (ends at 1-22)

(4) Pittston Area 31, (5) West Scranton 25 (ends at 12-11) 

(2) Crestwood 40, (7) North Pocono 34 (ends at 12-11)

(6) Wyoming Valley West 63, (3) Wallenpaupack 57 (ends at 15-8)   

 

SATURDAY, FEBRUARY 24 (SEMI-FINALS)

(1) Abington Heights 45, (4) Pittston Area 27 (ends at 14-10)  

(2) Crestwood 60, (6) Wyoming Valley West 28 (ends at 12-12)  

 

SATURDAY, MARCH 3 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Abington Heights 51, (2) Crestwood 45  

 

 

GIRLS CLASS AAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 20 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep 47, (8) Tunkhannock 24 (ends at 8-15)

(4) Berwick 61, (5) Lake-Lehman 48 (ends at 13-10) 

(2) Nanticoke Area 57, (7) Valley View 34 (ends at 10-13)

(3) Wyoming Area 54, (6) Dallas 41 (ends at 12-11) 

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 49, (4) Berwick 41 

(2) Nanticoke Area 50, (3) Wyoming Area 43  

 

TUESDAY, FEBRUARY 27 (3rd PLACE GAME)

(4) Berwick 50, (3) Wyoming Area 35 (ends at 16-9)   

 

THURSDAY, MARCH 1 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 45, (2) Nanticoke Area 29   

 

 

GIRLS CLASS AAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 21 (QUARTER-FINALS)

(1) Dunmore 56, (8) Wilkes-Barre Meyers 24 (ends at 9-14)

(4) Mid Valley 37, (5) Riverside 31 (ends at 13-10)

(2) Holy Redeemer 57, Montrose 36 (ends at 12-11)

(3) Holy Cross 54, (6) Hanover Area 37 (ends at 10-13)

 

SATURDAY, FEBRUARY 24 (SEMI-FINALS)

(1) Dunmore 60, (4) Mid Valley 27

(2) Holy Redeemer 51, (3) Holy Cross 41 

 

TUESDAY, FEBRUARY 27 (3rd PLACE GAME)

(4) Mid Valley 58, (3) Holy Cross 49 (ends at 19-7) 

 

SATURDAY, MARCH 3 @12 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Dunmore 48, (2) Holy Redeemer 44  

 

 

GIRLS CLASS AA

 

TUESDAY, FEBRUARY 20 (QUARTER-FINALS)

(4) Mountain View 53, (5) Lackawanna Trail 42 (ends at 5-18)

(3) Wyoming Seminary 47, (6) Elk Lake 23 (end sat 7-16)

 

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (SEMI-FINALS)

(1) Northwest Area 44, (4) Mountain View 36 (ends at 11-13) 

(2) Old Forge 58, (3) Wyoming Seminary 48 (ends at 14-10) 

 

sunday, MARCH 4 @3 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Old Forge 41, (1) Northwest Area 33 

 

 

GIRLS CLASS A 2/11 SUB-REGIONAL

 

FRIDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINALS)

(1) Susquehanna Community (19-3) bye

(5) Nativity BVM 67, (4) Lincoln Leadership 33 (ends at 12-9) 

(2) Weatherly (14-8) bye

(6) Forest City 41, (3) Salem Christian 25 (ends at 18-5) 

 

TUESDAY, FEBRUARY 27 (SEMI-FINALS)

(5) Nativity BVM 55, (1) Susquehanna Community 40

(2) Weatherly 58, (6) Forest City 29

 

THURSDAY, MARCH 1 @4 PM (D2 FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Susquehanna Community 39, (6) Forest City 36

  • neither team advances  

 

saturday, MARCH 3 (D2/11 SUB-REGIONAL FINAL)

(2) Weatherly 40, (5) Pottsville Nativity BVM  37

  

  

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *