2018-2019 All-District 2 Boys’ and Girls Teams

 

ALL-DISTRICT 2 BOYS TEAM

 

Kieran Burrier (Holy Cross, 5-11 Junior G, 13.5 ppg)

Tyler Faux (Tunkhannock, 5-11 Senior G, 19.9 ppg)

Dahlton Frisbie (Western Wayne, 6-0 Senior G, 16.0 ppg)

Blake Gearhart (Delaware Valley, 6-1 Senior G, 14.9 ppg)

Will Johnson (Wilkes-Barre GAR, 5-11 Senior G, 25.6 ppg)

Trey Koehler (Abington Heights, 6-2 Senior G. 14.0 ppg)

Nate Kreitzer (Nanticoke Area, 5-9 Senior G, 18.8 ppg)

Marc Kudrich (Valley View, 6-2 Senior G, 13.0 ppg)

Matt Marchetti (MMI Prep, 6-3 Senior G, 18.6 ppg)

Tyler Mozeleski (Holy Cross, 6-0 Senior G, 12.9 ppg)

Sean Murphy (Crestwood, 5-9 Senior G, 10.2 ppg)

Elijah Rosenthal (Wallenpaupack, 6-0 Junior G, 19.8 ppg)

Michael Schermerhorn (Mountain View, 6-1 Senior G, 16.9 ppg)

Asad Whitehead (Hanover Area, 6-2 Junior G, 16.0 ppg)

Jaxson Yaple (Northwest Area, 5-8 Senior G, 10.5 ppg)

Bryce Baldwin (Susquehanna, 6-5 Senior F, 14.6 ppg)

Marcus Bauman (Scranton, 6-5 Senior F, 15.4 ppg)

Collin Cook (Holy Redeemer, 6-3 Senior F, 14.1 ppg)

Da’mir Faison (Hazleton Area, 6-5 Senior F, 19.7 ppg)

Dimitri Gnall (Wyoming Seminary, 6-5 Senior F, 17.5 ppg)

Trajhan Krupinski (Nanticoke Area, 6-5 Senior F, 10.1 ppg)

Leo O’Boyle (Scranton Prep, 6-8 Senior F, 17.5 ppg)

Zach Rovinsky (Western Wayne, 6-7 Junior F, 19.5 ppg)

George Tinsley (Abington Heights, 6-5 Senior F, 19.4 ppg)  

Nick Prociak (Holy Redeemer, 6-7 Senior C, 16.2 ppg)

 

 

ALL-DISTRICT 2 BOYS AWARDS

 

Boys Player of the Year – George Tinsley (Abington Heights)

Boys Freshman of the Year – Justice Shoats (Holy Redeemer)

Boys Coach of the Year – John Beggs (Nanticoke Area)

Boys #1 Team of the Year – Abington Heights Comets                      

 

 

 

ALL-DISTRICT 2 GIRLS TEAM

 

Toni Amato (Wyoming Valley West, 5-3 Junior G, 13.8 ppg)

Julia Andrejko (Holy Redeemer, 5-8 Senior G, 15.6 ppg)

Julia Antoniacci (Riverside, 5-6 Senior G, 13.6 ppg)

Brenna Babcock (Northwest Area, 5-5, Senior G, 18.1 ppg)

Nicole Boutanos (Wyoming Valley West, 5-7 Senior G, 10.9 ppg)

Cecelia Collins (Scranton Prep, 5-7 Sophomore G, 11.3 ppg)

Gracie Guarino (Western Wayne, 5-6, Senior G, 12.2 ppg)

Megan Guerrieri (Wallenpaupack, 5-7 Senior G, 15.8 ppg)

Allycia Harris (Wilkes-Barre Meyers, Junior G, 13.5 ppg)

Taylor Huyck (Susquehanna, 5-11 Junior G, 14.7 ppg)

Nya Johnson (West Scranton, 5-9 Junior G, 15.9 ppg)

Renny Murphy (Berwick, 5-8 Sophomore G, 13.2 ppg)

Moriah Murray (Dunmore, 5-8 Freshman G, 15.8 ppg)

Savannah Purdy (Lake-Lehman, Senior G, 10.0 ppg)

Rachel Rose (Scranton Prep, 5-6 Sophomore G, 17.6 ppg)

Hannah Smith (Wallenpaupack, 5-6 Senior G, 13.0 ppg)

Lindsey Welsh (Old Forge, 5-7 Junior G, 15.8 ppg)

Alex Wesneski (Wyoming Seminary, Junior G, 10.4 ppg)

Lauren Charlton (Dallas, 6-0 Junior F, 11.7 ppg)

Mackenzie Steele (Susquehanna, 6-2 Junior F, 12.6 ppg)

Marissa Trivelpiece (Hazleton Area, 5-11 Junior F, 12.0 ppg) 

Samantha Yencha (Holy Redeemer, 5-10 Junior F, 15.3 ppg)

Madison Borum (Lake-Lehman, 6-1 Senior C, 13.5 ppg)

Colette Mulderig (Scranton, 6-2 Junior C, 18.8 ppg)

Victoria Toomey (Dunmore, 6-1 Senior C, 12.6 ppg)

  

 

ALL-DISTRICT 2 GIRLS  AWARDS

 

Girls Player of the Year – Victoria Toomey (Dunmore)

Girls Freshman of the Year  –  Moriah Murray (Dunmore)

Girls Coach of the Year –  Ben O’Brien (Dunmore)

Girls #1 Team of the Year – Dunmore Lady Bucks

 

 

 

Leave a Reply

Close Menu