2020 District 2 Tournament (FINAL Results)

Written by: on Sunday, March 1st, 2020

 

 

2020 District 2 Tournament

 

BOYS PLAYOFFS  BOYS PLAYOFFS

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 19 (QUARTER-FINAL)

(1) Hazleton Area (13-9) bye

(2) Wilkes-Barre Area (14-10) bye

(3) Williamsport (8-14) bye

(4) Scranton 44, (5) Delaware Valley 36 (ends at 8-15)

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (SEMI-FINALS)

(4) Scranton 51, (1) Hazleton Area 50 (ends at 13-10)

(2) Wilkes-Barre Area 60, (3) Williamsport 58 (8-15)         

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @8 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Wilkes-Barre Area 62, (4) Scranton 45    

 

 

BOYS CLASS AAAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 18 (QUARTER-FINALS)

(1) Wallenpaupack 66, (8) Honesdale 49 (ends at 9-14)

(5) Pittston Area 59, (4) Crestwood 53 (ends at 18-8)

(2) Abington Heights 48, (7) North Pocono 46 (ends at 11-12)

(3) Dallas 57, (6) West Scranton 39 (ends at 13-10)

 

FRIDAY, FEBRUARY 21 (SEMI-FINALS)

(1) Wallenpaupack 53, (5) Pittston Area 48 OT

(3) Dallas 49, (2) Abington Heights 39

 

TUESDAY, FEBRUARY 25 (3rd PLACE GAME)

(5) Pittston Area 37, (2) Abington Heights 35 (ends at 17-8) 

 

FRIDAY, FEBRUARY 28 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Wallenpaupack 33, (3) Dallas 32

 

 

BOYS CLASS AAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 19 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep, 72, (8) Berwick 30 (ends at 3-20)

(5) Hanover Area 60, (4) Western Wayne 49 (ends at 9-14)

(2) Valley View 73, (7) Wyoming Area 50 (ends at 7-16)

(6) Nanticoke Area 46, (3) Tunkhannock 38 (ends at 15-8)    

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 57, (5) Hanover Area 53

(2) Valley View 50, (6) Nanticoke Area 43     

 

TUESDAY, FEBRUARY 25 (3rd PLACE GAME)

(6) Nanticoke Area 57, (5) Hanover Area 51 (ends at 11-14)    

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 58, (2) Valley View 52  

 

 

BOYS CLASS AAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 18 (QUARTER-FINALS)

(1) Wyoming Seminary 86, (8) Carbondale 32 (ends at 4-19)

(4) Riverside 50, (5) Mid Valley 45 (ends at 13-10)

(2) Lakeland 61, (7) Lake-Lehman 40 (ends at 6-17)

(3) Holy Redeemer 80, (6) Dunmore 43 (ends at 9-14)  

 

FRIDAY, FEBRUARY 21 (SEMI-FINALS)

(4) Riverside 77, (1) Wyoming Seminary 69 (ends at 22-3)

(3) Holy Redeemer 70, (2) Lakeland 46 (ends at 18-6)   

 

THURSDAY, FEBRUARY 27 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

 (3) Holy Redeemer 72, (4) Riverside 44

 

 

BOYS CLASS AA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 19 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Cross 68, (8) Blue Ridge 24 (ends at 9-14)

(5) Old Forge 59, (4) Elk Lake 52 (ends at 11-12)

(2) Lackawanna Trail 45, (7) Susquehanna 30 (ends at 8-15)

(3) Mountain View 56, (6) Northwest Area 43 (ends at 7-16)

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Cross 60, (5) Old Forge 48 (ends at 10-13)

(3) Mountain View 54, (2) Lackawanna Trail 50 (ends at 14-10)

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @2 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Cross 47, (3) Mountain View 19

 

 

BOYS CLASS A 2/11 SUB-REGIONAL

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Pottsville Nativity BVM (16-6) bye

(5) Lincoln Leadership 85, (4) Weatherly 59 (ends at 10-13)

(2) Tri-Valley (13-9) bye

(3) Notre Dame East Stroudsburg 68, (6) MMI Prep 37 (ends at 4-19)

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINAL S)

(1) Nativity BVM 58, (5) Lincoln Leadership Academy (ends at 8-16)

(3) Notre Dame East Stroudsburg 67, (2) Tri-Valley 50 (ends at 13-10) 

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @4 pm  (FINAL @Martz Hall)

(1) Nativity BVM 71, (3) Notre Dame East Stroudsburg 54

 

 

GIRLS PLAYOFFS  GIRLS PLAYOFFS

 

GIRLS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

TUESDAY, FEBRUARY 18 (QUARTER-FINAL)

(1) Hazleton Area (19-5) bye

(2) Wilkes-Barre Area (14-8) bye

(3) Williamsport (7-15) bye

(4) Scranton 45, (5) Delaware Valley 38 (ends at 3-20)

 

FRIDAY, FEBRUARY 21 (SEMI-FINALS)

(1) Hazleton Area 65, vs. (4) Scranton 47 (ends at 6-18)

(3) Williamsport 51, (2) Wilkes-Barre Area 49 (ends at 14-9)        

 

FRIDAY, FEBRUARY 28 @6 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Hazleton Area 58, (3) Williamsport 34  

 

 

GIRLS CLASS AAAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 19 (QUARTER-FINALS)

(1) Abington Heights (18-4) bye

(5) Wyoming Valley West 48, (4) Pittston Area 46 OT (ends at 10-13)   

(2) North Pocono 56, (7) Wallenpaupack 29 (ends at 4-19)

(3) West Scranton 55, (6) Crestwood 52 (ends at 3-20)        

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (SEMI-FINALS)

(1) Abington Heights 59, (5) Wyoming Valley West 45 (ends at 10-14)  

(3) West Scranton 52, (2) North Pocono 34 (ends at 17-7)         

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(3) West Scranton 37, (1) Abington Heights 33    

 

 

GIRLS CLASS AAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 18 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep 77, (8) Wyoming Area 22 (ends at 13-10)

(5) Nanticoke Area 30, (4) Lake-Lehman 28 (ends at 16-9) 

(2) Dallas 54, (7) Valley View 48 (ends at 12-11)

(3) Berwick 38, (6) Western Wayne 26 (ends at 14-9)  

 

FRIDAY, FEBRUARY 21 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 71, (5) Nanticoke Area 29 

(2) Dallas 41, (3) Berwick 40 OT  

 

TUESDAY, FEBRUARY 25 (3rd PLACE GAME)

(3) Berwick 40, (5) Nanticoke Area 36 (ends at 13-12)   

 

THURSDAY, FEBRUARY 27 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 52, (2) Dallas 35   

 

 

GIRLS CLASS AAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 19 (QUARTER-FINALS)

(1) Dunmore 49, (8) Mid Valley 15 (ends at 3-20)

(4) Wyoming Seminary 45, (5) Lakeland 42 (ends at 11-12)

(2) Riverside 71, (7) Carbondale 21 (ends at 6-17)

(3) Holy Redeemer 55, (6) Montrose 43 (ends at 13-10)

 

SATURDAY, FEBRUARY 22 (SEMI-FINALS)

(1) Dunmore 60, (4) Wyoming Seminary 27 (ends at 16-8)

(3) Holy Redeemer 78, (2) Riverside 65 (ends at 21-3)

 

SATURDAY, FEBRUARY 29 @12 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Dunmore 52, (3) Holy Redeemer 24

 

 

GIRLS CLASS AA

 

TUESDAY, FEBRUARY 18 (QUARTER-FINALS)

(1) Old Forge (16-6) bye

(4) Elk Lake 59, (5) Mountain View 41 (ends at 9-14)

(2) Holy Cross 58, (7) Blue Ridge 11 (ends at 3-19)

(3) Northwest Area 41, (6) Lackawanna Trail 33 (ends at 5-17)

 

FRIDAY, FEBRUARY 21 (SEMI-FINALS)

(1) Old Forge 77, (4) Elk Lake 30 (ends at 12-12)

(2) Holy Cross 53, (3) Northwest Area 23 (ends at 12-11)   

 

FRIDAY, FEBRUARY 28 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Old Forge 46, (2) Holy Cross 29 

 

 

GIRLS CLASS A 2/11 SUB-REGIONAL

 

TUESDAY, FEBRUARY 25 (SEMI-FINALS)

(1) Nativity BVM 58, (4) Lincoln Leadership 28 (ends at 5-18)

(2) Susquehanna Community 48, (3) Salem Christian 25 (ends at 17-6)

 

THURSDAY, FEBRUARY 27 @4 PM (D2 FINAL @MOHEGAN SUN)  

(1) Susquehanna Community 49, (6) MMI Prep 28 (ends at 3-20)

 

FRIDAY, FEBRUARY 28 (D2/11 FINAL, TBA) 

(1) Nativity BVM 46, (2) Susquehanna Community 29

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Scores:

TBA

Our Sponsors

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com