2021 District 2 Tournament (Final Results)

Written by: on Saturday, March 13th, 2021

 

  

2021 District 2 Tournament

 

 

BOYS PLAYOFFS  BOYS PLAYOFFS

 

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

FRIDAY, MARCH 5 (QUARTER-FINAL)

(1) Scranton (12-2) bye

(2) Williamsport (11-4) bye

(3) Wilkes-Barre Area (11-6) bye

(4) Hazleton Area 56, (5) Delaware Valley 31 (ends at 10-9)

 

TUESDAY, MARCH 9 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton 73, (4) Hazleton Area 68 (ends at 10-8)

(2) Williamsport 58, (3) Wilkes-Barre Area 43 (end at 11-7)    

 

SATURDAY, MARCH 13 @8 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton 48, (2) Williamsport 39 (ends at 12-5)

   

 

 

BOYS CLASS AAAAA

 

FRIDAY, MARCH 5 (QUARTER-FINALS)

(1) Crestwood 68, (8) West Scranton 45 (ends at 3-11)

(2) Abington Heights 60, (7) Wyoming Valley West 45 (ends at 5-10)

(3) North Pocono 73, (6) Pittston Area 65 (ends at 9-10)

 

SUNDAY, MARCH 7 (QUARTER-FINAL)

(4) Valley View 39, (5) Tunkhannock 26 (ends at 10-10)

  

TUESDAY, MARCH 9 (SEMI-FINALS)

(1) Crestwood 71, (4) Valley View 48 (ends at 10-6)

(2) Abington Heights 61, (3) North Pocono 54 (ends at 14-4)

 

FRIDAY, MARCH 12 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Crestwood advances over (2) Abington Heights (ends at 13-4) COVID-19

 

 

 

BOYS CLASS AAAA

 

SATURDAY, MARCH 6 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep 80, (8) Hanover Area 51 (ends at 2-15)

(4) Lake-Lehman 40, (5) Nanticoke Area 33 (ends at 7-10)

(2) Dallas 66, (7) Honesdale 48 (ends at 2-12)

(3) Mid Valley 42, (6) Wyoming Area 22 (ends at 3-13)    

 

TUESDAY, MARCH 9 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 73, (4) Lake-Lehman 54 (ends at 11-8)

(3) Mid Valley 57, (2) Dallas 45 (ends at 10-6)

 

SATURDAY, MARCH13 @3 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 57, (3) Mid Valley 49 (ends at 11-5)

 

 

 

 BOYS CLASS AAA

 

THURSDAY, MARCH 4 (QUARTER-FINALS)

(1) Riverside (15-2) bye

(2) Wyoming Seminary 59, (7) Carbondale 44 (ends at 1-16)

(3) Holy Redeemer 73, (6) Montrose 54 (ends at 4-9) 

 

SUNDAY, MARCH 7 (QUARTER-FINAL)

(5) Lakeland advances over (4) Dunmore (ends at 7-6) [Covid]

  

MONDAY, MARCH 8 (SEMI-FINALS)

(1) Riverside 79, (5) Lakeland 71 (ends at 5-10)

(2) Wyoming Seminary 61, (3) Holy Redeemer 45 (ends at 12-9)

 

THURSDAY, MARCH 11 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Riverside 55, (2) Wyoming Seminary 50 OT (ends at 14-3)

 

 

 

BOYS CLASS AA

 

FRIDAY, MARCH 5 (QUARTER-FINALS)

(1) Elk Lake 56, (8) Lackawanna Trail 38 (ends at 3-12)

(5) Northwest Area 54, (4) Susquehanna Community 31 (ends at 7-6)

(6) Old Forge 53, (3) Blue Ridge 40 (ends at 7-6)

 

SATURDAY, MARCH 6 (QUARTER-FINAL)

(7) Mountain View advances over (2) Holy Cross (ends at 11-3) [Covid]

  

TUESDAY, MARCH 9 (SEMI-FINALS)

(1) Elk Lake 54, (5) Northwest Area 32 (ends at 11-10)

(6) Old Forge 46, (7) Mountain View 25 (ends at 5-8)

 

SATURDAY, MARCH 13 @10 AM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(6) Old Forge 52, (1) Elk Lake 43 OT (ends at 13-3)

 

 

 

 

GIRLS PLAYOFFS  GIRLS PLAYOFFS

 

 

GIRLS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

THURSDAY, MARCH 4 (QUARTER-FINAL)

(1) Hazleton Area (12-7) bye

(2) Wilkes-Barre Area (11-5) bye

(3) Williamsport (6-11) bye

(4) Scranton 55, (5) Delaware Valley 46 (ends at 2-13)

 

MONDAY, MARCH 8 (SEMI-FINALS)

(1) Hazleton Area 51, (4) Scranton 48 (ends at 5-10)

(2) Wilkes-Barre Area 42, (3) Williamsport 37 OT (ends at 6-12)

 

FRIDAY, MARCH 12 @5:30 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Wilkes-Barra area 47, (1) Hazleton Area 33 (ends at 13-8)

 

 

 

GIRLS CLASS AAAAA

 

THURSDAY, MARCH 4 (QUARTER-FINALS)

(1) Abington Heights (11-2) bye

(5) Crestwood 56, (4) Wyoming Valley West 41 (ends at 5-8)   

(2) Dallas 59, (7) Wallenpaupack 24 (ends at 4-12)  

(3) North Pocono 53, (6) Pittston Area 31 (ends at 4-13)    

 

MONDAY, MARCH 8 (SEMI-FINALS)

(1) Abington Heights 61, (5) Crestwood 31 (ends at 8-10)

(2) Dallas 46, (3) North Pocono 43 (ends at 10-7)

 

SATURDAY, MARCH 13 @5:30 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Abington Heights 63, (2) Dallas 58 (ends at 9-6)

 

 

 

GIRLS CLASS AAAA

 

TUESDAY, MARCH 2 (FIRST ROUND)

(9) Wyoming Area 47, (8) Tunkhannock 35 (ends at 9-9)

  

THURSDAY, MARCH 4 (QUARTER-FINALS)

(1) Scranton Prep 80, (9) Wyoming Area 23 (ends at 7-8)

(4) Lake-Lehman 31, (5) Holy Redeemer 21 (ends at 12-6)    

(3) Berwick 45, (6) Valley View 30 (ends at 12-7)  

 

FRIDAY, MARCH 5 (QUARTER-FINAL)

(7) Nanticoke Area advances over (2) Dunmore (ends at 15-2) [Covid]

 

MONDAY, MARCH 8 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton Prep 51, (4) Lake-Lehman 30 (ends at 15-3)

(3) Berwick 46, (7) Nanticoke Area 27 (ends at 10-8)

 

THURSDAY, MARCH 11 @5:30 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton Prep 51, (3) Berwick 30 (ends at 13-4)

 

 

 

GIRLS CLASS AAA

 

SATURDAY, MARCH 6 (QUARTER-FINALS)

(1) Riverside (17-2) bye

(4) Lakeland 52, (5) Mid Valley 38 (ends at 4-12)

(2) Montrose 49, (7) Carbondale 37 (ends at 2-14)

(3) Western Wayne 64, (6) Wyoming Seminary 30 (ends at 2-11)

 

TUESDAY, MARCH 9 (SEMI-FINALS)

(1) Riverside 67, (4) Lakeland 33 (ends at 4-11)

(3) Western Wayne 58, (2) Montrose 49 (ends at 13-1)

 

SATURDAY, MARCH 13 @12:30 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Riverside 59, (3) Western Wayne 32 (ends at 15-6)

 

 

  

GIRLS CLASS AA

 

THURSDAY, MARCH 4 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Cross (10-4) bye

(4) Lackawanna Trail 47, (5) Northwest Area 24 (ends at 9-8)

(2) Elk Lake 55, (7) Blue Ridge 9 (ends at 2-13)

(3) Old Forge 58, (6) Mountain View 18 (ends at 3-10)

 

MONDAY, MARCH 8 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Cross 71, (4) Lackawanna Trail 45 (ends at 9-7)

(3) Old Forge 51, (2) Elk Lake 40 (ends at 11-5)    

 

FRIDAY, MARCH 12 @3 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Cross 59, (3) Old Forge 38 (ends at 8-6)

 

 

 

GIRLS CLASS A

 

THURSDAY, MARCH 11 @3 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Susquehanna Community 43, (2) Forest City 15 (ends at 1-12)

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Scores:

Sponsors

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com