2022 District 2 Basketball Tournament (FINAL)

Written by: on Saturday, March 5th, 2022

 

   

2022 District 2 Tournament

 

 

BOYS PLAYOFFS  BOYS PLAYOFFS

 

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINAL)

(1) Scranton (19-2) bye
(4) Wilkes-Barre Area 71, (5) Delaware Valley 53 (ends at 7-15)
(2) Hazleton Area (19-6) bye
(3) Williamsport (17-5) bye

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Scranton 91, (4) Wilkes-Barre Area 36 (ends at 11-13)
(3) Williamsport 44, (2) Hazleton Area 39 (ends at 19-7)  

 

SATURDAY, MARCH 5 @8 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Scranton 47, (3) Williamsport 42 (ends at 18-6)  

   

 

BOYS CLASS AAAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Pittston Area 49, (8) Valley View 47 (ends at 9-14)
(4) Abington Heights 41, (5) Crestwood 35 (ends at 9-13)
(3) Wallenpaupack 34, (6) Tunkhannock 30 (ends at 11-12)

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINAL)

(2) North Pocono 78, (7) West Scranton 66 (ends at 10-13)

 

FRIDAY, FEBRUARY 25 (SEMI-FINAL)

(1) Pittston Area 43, (4) Abington Heights 36 (ends at 15-8)

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINAL)

(2) North Pocono 53, (3) Wallenpaupack 40 (ends at 18-6)

 

FRIDAY, MARCH 4 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Pittston Area 59, (2) North Pocono 26

 

 

BOYS CLASS AAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINALS)

(1) Dallas 76, (8) Honesdale 41 (ends at 4-19)
(4) Nanticoke Area 57, (5) Hanover Area 44 (ends at 11-12)
(2) Mid Valley 58, (7) Lake-Lehman 24 (ends at 6-14)  
(3) Scranton Prep 66, (6) Wyoming Area 49 (ends at 8-14)    
 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Dallas 77, (4) Nanticoke Area 53
(2) Mid Valley 66, (3) Scranton Prep 48

 

WEDNESDAY, MARCH 2 (3RD PLACE STATE QUALIFIER)

(3) Scranton Prep 52, (4) Nanticoke Area 45 (ends at 14-12) 

 

SATURDAY, MARCH 5 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Dallas 61, (2) Mid Valley 53

 

  

BOYS CLASS AAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Redeemer (19-4) bye
(5) Carbondale 54, (4) Lakeland 45 (ends at 8-15)
(2) Riverside (14-7) bye
(3) Dunmore 61, (6) Wyoming Seminary 20 (ends at 4-19)

  

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Redeemer 69, (5) Carbondale 37 (ends at 6-14)
(2) Riverside 49, (3) Dunmore 33 (ends at 13-11)

 

THURSDAY, MARCH 3 @8 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Redeemer 52, (2) Riverside 28

 

 

BOYS CLASS AA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Cross (17-6) bye
(4) Blue Ridge 77, (5) Mountain View 47 (ends at 7-13)
(2) Elk Lake 55, (7) Lackawanna Trail 24 (ends at 0-21)
(3) Old Forge 66, (6) Susquehanna Community 31 (ends at 8-15)

  

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Cross 71, (4) Blue Ridge 52 (ends at 15-9)
(3) Old Forge 60, (2) Elk Lake 51 (ends at 17-7)

 

SATURDAY, MARCH 5 @2 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Cross 39, (3) Old Forge 27

 

  

BOYS CLASS A 2/11 SUB-REGIONAL

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (QUARTER-FINALS)

(1) Nativity BVM (17-5) bye
(4) Roberto Clemente Charter 62, (5) Forest City 47 (ends at 8-15)  
(2) Notre Dame East Stroudsburg (15-6) bye
(6) Lehigh Christian 2, (3) Lincoln Leadership 0 (ends at 16-7)

  

WEDNESDAY, MARCH 2 (SEMI-FINALS)

(1) Nativity BVM 68, (4) Roberto Clemente Charter 53
(2) Notre Dame East Stroudsburg 80, (6) Lehigh Christian 32

 

SATURDAY, MARCH 5  (CONSOLATION)

(4) Roberto Clemente 75, (6) Lehigh Christian 44 (ends at 7-13)

 

SATURDAY, MARCH 5  (CHAMPIONSHIP)

(1) Nativity BVM 71, (2) Notre Dame East Stroudsburg 47

 

 

 

GIRLS PLAYOFFS  GIRLS PLAYOFFS

 

 

GIRLS CLASS AAAAAA 2/4 SUB-REGIONAL

 

TUESDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINAL)

(1) Wilkes-Barre Area (18-5)
(4) Williamsport 48, (5) Delaware Valley 14 (ends at 3-19)
(2) Hazleton Area (13-8) bye
(3) Scranton (14-7) bye

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINAL)

(2) Hazleton Area 58, (2) Scranton 37 (ends at 14-8)

 

MONDAY, FEBRUARY 28 (SEMI-FINAL)

(1) Wilkes-Barre Area 46, (4) Williamsport 21 (ends at 10-12) 

 

FRIDAY, MARCH 4 @6 PM (D2/4 SUB-REGIONAL FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Wilkes-Barre Area 45, (2) Hazleton Area 24 (ends at 14-9)

 

 

GIRLS CLASS AAAAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINALS)

(1) Pittston Area 61, (8) West Scranton 35 (ends at 3-20)
(5) Wyoming Valley West 52, (4) Wallenpaupack 47 (ends at 12-10)   
(2) Abington Heights 53, (7) North Pocono 25 (ends at 6-17)
(3) Dallas 47, (6) Crestwood 38 (ends at 8-14)     

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Pittston Area 47, (5) Wyoming Valley West 35 (ends at 11-12)
(2) Abington Heights 55, (3) Dallas 32 (ends at 13-11)

 

SATURDAY, MARCH 5 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Abington Heights 38, (1) Pittston Area 31  

 

 

GIRLS CLASS AAAA

 

TUESDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Dunmore 53, (8) Berwick 16 (ends at 7-16)
(5) Nanticoke Area 60, (4) Holy Redeemer 56 OT (ends at 13-10)    
(2) Scranton Prep 62, (7) Honesdale 23 (ends at 9-13)
(3) Lake-Lehman 51, (6) Wyoming Area 22 (ends at 12-11)

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Dunmore 69, (5) Nanticoke Area 9
(2) Scranton Prep 44, (3) Lake-Lehman 28

 

TUESDAY, MARCH 1 (3RD PLACE STATE QUALIFIER)

(3) Lake-Lehman 55, (5) Nanticoke Area 33 (ends at 13-12)  

 

THURSDAY, MARCH 3 @6 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Dunmore 43, (2) Scranton Prep 42

 

  

GIRLS CLASS AAA

 

WEDNESDAY, FEBRUARY 23 (QUARTER-FINALS)

(1) Western Wayne (18-4) bye
(5) Lakeland 40, (4) Mid Valley 35 (ends at 12-11)
(2) Riverside 67, (7) Carbondale 23 (ends at 0-19)
(3) Montrose 55, (6) Wyoming Seminary 13 (ends at 4-15)

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Western Wayne 49, (5) Lakeland 27 (ends at 10-13)
(2) Riverside 59, (3) Montrose 32 (ends at 16-6)

 

SATURDAY, MARCH 5 @12 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(2) Riverside 39, (1) Western Wayne 33

  

 

GIRLS CLASS AA

 

TUESDAY, FEBRUARY 22 (QUARTER-FINALS)

(1) Holy Cross (13-8) bye
(4) Blue Ridge 45, (5) Old Forge 43 (ends at 6-16)  
(2) Elk Lake (14-8) bye
(3) Lackawanna Trail 56, (6) Mountain View 20 (ends at 4-17)

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (SEMI-FINALS)

(1) Holy Cross 68, (4) Blue Ridge 21 (ends at 10-13)
(2) Elk Lake 57, (3) Lackawanna Trail 38 (ends at 11-12)

 

FRIDAY, MARCH 4 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Holy Cross 62, (2) Elk Lake 47

 

 

GIRLS CLASS A

 

SATURDAY, FEBRUARY 26 (QUARTER-FINALS)

(1) Susquehanna Community (9-12) bye
(2) Forest City 42, (3) MMI Prep 29 (ends at 0-21)

  

THURSDAY, MARCH 3 @4 PM (FINAL @MOHEGAN SUN)

(1) Susquehanna Community 39, (2) Forest City 25 (ends at 3-21)

 

 

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Sponsors

Scores:

April 5
LL Boys Senior All Star game
127-115  🙂

 

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com

LLhoops Recent Tweets