District 2 Girls Hoops Column (January 31)

Written by: on Friday, January 31st, 2020

 

 

Welcome Back To The Neast Beat !!!

 

Today, we will look at the Girls’ division races across the Wyoming Valley Conference and Lackawanna League and then glance at the current top seeds for the District 2 playoffs.  Three of the six divisions have already been narrowed down to a two-team battle for the top spot.  Play ends for WVC teams next week (2/7 for girls) as division winners and runner-up teams will then prepare for the conference championship semi-finals which will take place on February 13.  Lackawanna League teams will see regular season action run through February 12 as there is no overall league championship playoff for those teams.           

  

 

Current Winning Streaks

Several District 2 Girls’ teams are wrapping up the month on a roll.

 

Scranton Prep (18 wins in a row)

Holy Redeemer (12 wins in a row)

Dunmore (10 wins in a row)

Hazleton Area (10 wins in a row)

Dallas (5 wins in a row)

Abington Heights (11 wins in last 12 games)

Lake-Lehman (10 wins in last 11 games)

 

 

Wyoming Valley Conference Playoff Dates

This year, with only two divisions in the Wyoming Valley Conference, the division champion and runner-up will advance to the conference semi-finals.  The pairings will match the Division 1 winner against the Division 2 Runner-up and the Division 2 winner against the Division 1 Runner-up.  The Girls’ semi-finals will be on February 13 at Lake-Lehman (Boys’ semi-finals will be at Pittston Area on February 14).  The championship game will be played at Berwick Area (6 pm) on February 15.             

 

 

PINK GAME Reaches Record Total

Some of the most-anticipated games each season are the various pink-themed game fundraisers coordinated around Coaches vs. Cancer Week.  For the last three seasons, North Pocono and Abington Heights have teamed up to raise money for the Foundation for Cancer Care with a mission of furthering understanding of breast cancer.  This year’s event was held before a near capacity crowd at North Pocono.  The pre-game ceremony presented a solemn reflection on their community losing a beloved mom, Lisa Kutra, to metastatic breast cancer a year ago.  After successful detection, surgery and treatment back in 2012, Lisa’s breast cancer had spread to her liver in 2016.  Laura Marion, whose daughter Clair is a standout player for the Lady Comets, knew Lisa and addressed the crowd.  She did a magnificent job in continuing Lisa’s educational message, that 20-30% of breast cancer survivors will go on to develop metastatic breast cancer at some point.  And that metastatic breast cancer has no cure.  The 5-year survival rate is only 27%.  Even more stunning is that 5-10% of patients learn of their Stage IV condition at first diagnosis.  Treatment programs are designed to extend and improve the quality of life.  Continuing to lose 40,000 women (and men) each year to MBC is not acceptable.  Hopefully, a portion of the record-amount raised this year, $40,015, will fund research and help find a cure for this deadly form of breast cancer.                                                    

  

 

Wyoming Valley Conference Girls Division Races

 

DIVISION 1

  1. Hazleton Area (10-1)
  2. Dallas (9-2)
  3. Berwick (7-4)
  4. Nanticoke Area (5-6)
  5. Wyoming Valley West (5-6)
  6. Wilkes-Barre Area (4-7)
  7. Pittston Area (4-7)
  8. Crestwood (0-11)

 

Hazleton Area remains a game ahead of Dallas following their wins this week over Wyoming Valley West (50-35) and Pittston Area (51-27).  Dallas continues to play excellent hoops, keeping pace with the Lady Cougars with wins over Berwick (57-36) and Wilkes-Barre Area (60-49) Thursday night.  Berwick Area remained in the race with a 44-26 victory over Nanticoke Area Thursday night.  Next Monday, the division leaders with get together for a showdown in the Back Mountain as Dallas hosts Hazleton AreaBerwick will entertain Pittston Area in a must-win situation for the Lady Bulldogs.  Looking further ahead, next Wednesday Hazleton Area visits Crestwood while Dallas hosts Wyoming Valley West.            

 

 

DIVISION 2

  1. Holy Redeemer (11-0)
  2. Lake-Lehman (10-1)
  3. Wyoming Seminary (7-4)
  4. Wyoming Area (6-5)
  5. Northwest Area (5-6)
  6. Hanover Area (3-8)
  7. Tunkhannock (2-9)
  8. MMI Prep (0-11)

 

With three games remaining, the Division 2 race comes down to Holy Redeemer and Lake-Lehman who are headed for Monday rematch in Wilkes-Barre.  The first meeting between these two teams was a close one with the Lady Royals prevailing for a 53-48 win.  Both teams cruised to victories this week – Holy Redeemer defeated Northwest Area twice and Tunkhannock Thursday night while Lake-Lehman defeated Wyoming Seminary and a surging Wyoming Area squad on Thursday.                      

 

 

 

Lackawanna League Girls Division Races

 

DIVISION 1  

  1. Scranton Prep (10-0)
  2. Abington Heights (9-1)
  3. West Scranton (6-4)
  4. Valley View (4-5)
  5. Scranton (4-6)

 

The Division 1 race is down to Abington Heights and Scranton Prep as both started the week out with crossover wins.  On Thursday, the Classics rolled to another big win over West Scranton, 57-32, (which eliminates the Lady Invaders) while the Lady Comets had a much tougher time getting by Scranton, 44-35.  On Monday, Abington Heights will visit Valley View and Scranton Prep will host Scranton.  On Thursday, the Lady Comets entertain West Scranton.    

 

 

DIVISION 2  

  1. North Pocono (7-2)
  2. Western Wayne (5-5)
  3. Honesdale (2-8)
  4. Wallenpaupack (1-9)
  5. Delaware Valley (1-9)  

 

Western Wayne got a thrilling 32-31 win over Honesdale Thursday night to remain in the Division 2 race, but with no more remaining crossover game on either team’s schedule, it’s going to be difficult for the Lady Wildcats to close the gap.  North Pocono put themselves in terrific position with a 50-48 crossover win over Scranton Monday night.  Next week, on Monday, the Lady Trojans entertain Delaware Valley.  On Thursday, NP heads to play at Wallenpaupack while Western Wayne travels to take on Delaware Valley.      

 

 

DIVISION 3    

  1. Dunmore (9-0)
  2. Riverside (7-1)
  3. Old Forge (6-3)
  4. Holy Cross (4-4)
  5. Lakeland (3-5)                                  
  6. Mid Valley (1-8)
  7. Carbondale (0-9)

 

In Division 3, Dunmore remained perfect with wins over Carbondale and Mid ValleyRiverside (their only loss coming against the Lady Bucks) is right behind them.  Old Forge is still in the race.  On Monday, Riverside visits Lakeland and Old Forge travels to Mid Valley.  Dunmore visits Forest City in a crossover game at Forest City which  does not count in the standings.  On Thursday, the Lady Bucks host Lakeland while Riverside entertains Holy Cross in what is a big game for the Lady Vikes.

 

 

DIVISION 4    

  1. Susquehanna (8-0)                                      
  2. Montrose (7-2)                                         
  3. Elk Lake (5-3)                                               
  4. Mountain View (5-3)                                       
  5. Lackawanna Trail (3-6)                                       
  6. Blue Ridge (1-8)                                             
  7. Forest City (1-8)

 

Susquehanna Community got a pair of big wins this week over Montrose (49-36) and Elk Lake (52-36) on Thursday to remain perfect at 8-0 and take a 1-1/2 game lead in Division 4.  The Lady Sabers will be favored Monday night against Blue Ridge before hitting the road for an important game at Mountain View next Thursday.  Other games on Monday include Mountain View traveling to Elk Lake and Montrose visiting Lackawanna Trail.             

 

 

 

District 2 Girls Top Seeds

(Games Through 1/30)

 

AAAAAA (1 team advances to states)

  1. Hazleton Area (16-2)
  2. Wilkes-Barre Area (11-7)
  3. Williamsport (5-10)
  4. Scranton (5-14)

 

AAAAA (2 teams advance to states)

  1. Abington Heights (16-3)
  2. North Pocono (11-6)
  3. West Scranton (9-8)
  4. Pittston Area (9-9)

 

AAAA (3 teams advance to states)

  1. Scranton Prep (18-0)
  2. Dallas (16-3)
  3. Berwick Area (12-7)
  4. Lake-Lehman (12-7)

 

AAA (2 teams advance to states)

  1. Dunmore (16-1)
  2. Riverside (17-1)
  3. Holy Redeemer (15-4)
  4. Wyoming Seminary (12-6)

 

AA (2 teams advance to states)

  1. Old Forge (13-5)
  2. Holy Cross (12-6)
  3. Northwest Area (10-8)
  4. Mountain View (8-10)

 

A (1 team advances to states)

  1. Nativity BVM (14-5)
  2. Susquehanna Community (11-6)
  3. Salem Christian (14-5)
  4. Lincoln Leadership Academy Charter (4-13)

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Scores:

TBA

Our Sponsors

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com