District 2 Tournament Picks

Written by: on Sunday, February 16th, 2020

 

 

2020 District 2 Tournament Picks

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 Subregional

 

(1) Hazleton Area (13-9) bye

(2) Wilkes-Barre Area (14-10) bye

(3) Williamsport (8-14) bye

(4) Scranton (9-13) vs. (5) Delaware Valley (8-14)  

 

FAVORITE:  Wilkes-Barre Area             

KEEP AN EYE ON:  Hazleton Area, Williamsport           

DON’T COUNT OUT:  Scranton   

BEST SEMI-FINAL:  Wilkes-Barre Area vs. Williamsport      

THE NITTY-GRITTY:   stop back for capsule preview                                                                                                                                                     

 

BOYS CLASS AAAAA

 

(1) Wallenpaupack (20-2) vs. (8) Honesdale (9-13)

(4) Crestwood (18-7) vs. (5) Pittston Area (15-8)

(2) Abington Heights (16-6) vs. (7) North Pocono (11-11)

(3) Dallas (17-6) vs. (6) West Scranton (13-9)

 

FAVORITES:  Wallenpaupack, Abington Heights            

KEEP AN EYE ON:  Crestwood, Dallas            

DON’T COUNT OUT:  West Scranton, Pittston Area             

BEST QUARTER-FINAL:  Dallas vs. West Scranton              

BEST SEMI-FINAL:  Wallenpaupack vs. Crestwood 

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                                                                                                                                             

 

BOYS CLASS AAAA

 

(1) Scranton Prep (16-6) vs. (8) Berwick (3-19)

(4) Western Wayne (9-13) vs. (5) Hanover Area (10-12)

(2) Valley View (15-7) vs. (7) Wyoming Area (7-15)

(3) Tunkhannock (15-7) vs. (6) Nanticoke Area (6-16) 

 

FAVORITE:  Scranton Prep           

KEEP AN EYE ON:  Valley View               

DON’T COUNT OUT:  Tunkhannock, Western Wayne             

BEST QUARTER-FINAL:  Western Wayne vs. Hanover Area             

BEST SEMI-FINAL:  Valley View vs. Tunkhannock              

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                                                                                           

 

BOYS CLASS AAA

 

(1) Wyoming Seminary (21-2) vs. (8) Carbondale (4-18)

(4) Riverside (14-8) vs. (5) Mid Valley (13-9)

(2) Lakeland (17-5) vs. (7) Lake-Lehman (6-16)

(3) Holy Redeemer (15-6) vs. (6) Dunmore (9-13) 

 

FAVORITE:  Wyoming Seminary            

KEEP AN EYE ON:  Lakeland, Holy Redeemer            

DON’T COUNT OUT:  Riverside, Mid Valley             

BEST QUARTER-FINAL:  Riverside vs. Mid Valley             

BEST SEMI-FINAL:  Lakeland vs. Holy Redeemer       

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                                                                                                      

 

BOYS CLASS AA

 

(1) Holy Cross (20-2) vs. (8) Blue Ridge (9-13)

(4) Elk Lake (11-11) vs. (5) Old Forge (9-13)

(2) Lackawanna Trail (13-9) vs. (7) Susquehanna (8-14)

(3) Mountain View (11-10) vs. (6) Northwest Area (7-15)

 

FAVORITE:  Holy Cross        

KEEP AN EYE ON:  Mountain View             

DON’T COUNT OUT:  Lackawanna Trail, Old Forge          

BEST QUARTER-FINAL:  Elk Lake vs. Old Forge             

BEST SEMI-FINAL:  Lackawanna Trail vs. Mountain View   

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                                                          

 

BOYS CLASS A 2/11 Subregional

 

(1) Nativity BVM (16-6) bye

(4) Weatherly (10-12) vs. (5) Lincoln Leadership (7-15)

(2) Tri-Valley (13-9) bye

(3) Notre Dame ES (10-12) vs. (6) MMI Prep (4-18)

 

FAVORITE:  Nativity BVM               

KEEP AN EYE ON:  Tri-Valley                 

DON’T COUNT OUT:  Notre Dame-East Stroudsburg             

BEST QUARTER-FINAL:  Weatherly vs. Lincoln Leadership Academy                

BEST SEMI-FINAL:  Tri-Valley vs. Notre Dame-East Stroudsburg      

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                    

 

 

 

GIRLS CLASS AAAAAA 2/4 Subregional

 

(1) Hazleton Area (19-5) bye

(2) Wilkes-Barre Area (14-8) bye

(3) Williamsport (7-15) bye

(4) Scranton (5-17) vs. (5) Delaware Valley (3-19)

 

FAVORITE:  Hazleton Area             

KEEP AN EYE ON:  Wilkes-Barre Area           

DON’T COUNT OUT:  Williamsport, Scranton   

BEST SEMI-FINAL:  Wilkes-Barre Area vs. Williamsport           

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                  

 

 

GIRLS AAAAA

 

(1) Abington Heights (18-4) bye

(4) Pittston Area (10-12) vs. (5) Wyoming Valley West (9-13)  

(2) North Pocono (16-6) vs. (7) Wallenpaupack (4-18)

(3) West Scranton (13-9) vs. (6) Crestwood (3-19)   

 

FAVORITE:  Abington Heights             

KEEP AN EYE ON:  North Pocono, West Scranton               

DON’T COUNT OUT:  Wyoming Valley West             

BEST QUARTER-FINAL:  Pittston Area vs. Wyoming Valley West                 

BEST SEMI-FINAL:  North Pocono vs. West Scranton 

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                          

 

 

GIRLS AAAA

 

(1) Scranton Prep (22-0) vs. (8) Wyoming Area (13-9)

(4) Lake-Lehman (16-8) vs. (5) Nanticoke Area (12-10) 

(2) Dallas (20-4) vs. (7) Valley View (12-10)

(3) Berwick (14-8) vs. (6) Western Wayne (14-8) 

 

FAVORITE:  Scranton Prep             

KEEP AN EYE ON:  Dallas, Berwick                

DON’T COUNT OUT:  Lake-Lehman, Nanticoke Area, Western Wayne              

BEST QUARTER-FINAL:  Lake-Lehman vs. Nanticoke Area             

BEST SEMI-FINAL:  Dallas vs. Berwick 

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview                                                                                                                                                         

 

GIRLS AAA

 

(1) Dunmore (21-1) vs. (8) Mid Valley (3-19)

(4) Wyoming Seminary (15-7) vs. (5) Lakeland (11-11)

(2) Riverside (20-2) vs. (7) Carbondale (6-16)

(3) Holy Redeemer (18-5) vs. (6) Montrose (13-9)

 

FAVORITE:  Dunmore           

KEEP AN EYE ON:  Riverside              

DON’T COUNT OUT:  Holy Redeemer              

BEST QUARTER-FINAL:  Wyoming Seminary vs. Lakeland              

BEST SEMI-FINAL:  Riverside vs. Holy Redeemer 

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview       

 

 

GIRLS CLASS AA

 

(1) Old Forge (16-6) bye

(4) Elk Lake (11-11) vs. (5) Mountain View (9-13)

(2) Holy Cross (14-8) vs. (7) Blue Ridge (3-18)

(3) Northwest Area (11-10) vs. (6) Lackawanna Trail (5-16)

 

FAVORITE:  Old Forge            

KEEP AN EYE ON:  Holy Cross               

DON’T COUNT OUT:  Northwest Area            

BEST QUARTER-FINAL:  Elk Lake vs. Mountain View             

BEST SEMI-FINAL:  Holy Cross vs. Northwest Area

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview    

 

 

GIRLS CLASS A 2/11 Subregional

 

(1) Nativity BVM (16-6) vs. (4) Lincoln Leadership Academy (5-17)

(2) Susquehanna Community (15-7) vs. (3) Salem Christian (17-5)

 

FAVORITE:   Nativity BVM              

KEEP AN EYE ON:  Susquehanna Community              

DON’T COUNT OUT:  Salem Christian  

BEST SEMI-FINAL:  Susquehanna Community vs. Salem Christian   

THE NITTY-GRITTY:  stop back for capsule preview      

 

 

                     

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Scores:

TBA

Our Sponsors

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com