District 2 Tournament Picks

Written by: on Sunday, February 20th, 2022

 

 

2022 District 2 Tournament Picks

 

 

BOYS CLASS AAAAAA 2/4 Subregional

(1) Scranton (19-2) bye

(5) Delaware Valley (7-14) at (4) Wilkes-Barre Area (10-12)

(2) Hazleton Area (19-6) bye

(3) Williamsport (17-5) bye

 

FAVORITE:  Scranton             

KEEP AN EYE ON:  Williamsport           

DON’T COUNT OUT:  Hazleton Area   

BEST SEMI-FINAL:  Williamsport at Hazleton Area        

 

 

BOYS CLASS AAAAA

(8) Valley View (9-13) at (1) Pittston Area (17-4)

(5) Crestwood (9-12) at (4) Abington Heights (14-7)

(7) West Scranton (10-12) at (2) North Pocono (16-5)

(6) Tunkhannock (11-11) at (3) Wallenpaupack (17-5)

 

FAVORITES:  Pittston Area, North Pocono            

KEEP AN EYE ON:  Wallenpaupack, Abington Heights            

DON’T COUNT OUT:  Crestwood, West Scranton, Valley View            

BEST QUARTER-FINAL:  Crestwood at Abington Heights              

BEST SEMI-FINAL:  Wallenpaupack at North Pocono   

 

 

BOYS CLASS AAAA

(8) Honesdale (4-18) at (1) Dallas (21-3)

(5) Hanover Area (11-11) at (4) Nanticoke Area (13-10)

(7) Lake-Lehman (6-13) at (2) Mid Valley (19-4)  

(6) Wyoming Area (8-13) at (3) Scranton Prep (13-8)    

 

FAVORITE:  Dallas           

KEEP AN EYE ON:  Mid Valley, Scranton Prep               

DON’T COUNT OUT:  Nanticoke Area             

BEST QUARTER-FINAL:  Hanover Area at Nanticoke Area           

BEST SEMI-FINAL:  Scranton Prep at Mid Valley            

 

 

BOYS CLASS AAA

(1) Holy Redeemer (19-4) bye

(5) Carbondale (5-13) at (4) Lakeland (8-14)

(2) Riverside (14-7) bye

(6) Wyoming Seminary (4-18) at (3) Dunmore (12-10)

 

FAVORITE:  Holy Redeemer            

KEEP AN EYE ON:  Riverside            

DON’T COUNT OUT:  Dunmore             

BEST QUARTER-FINAL:  Carbondale at Lakeland             

BEST SEMI-FINAL:  Dunmore at Riverside     

 

 

BOYS CLASS AA

(1) Holy Cross (17-6) bye

(5) Mountain View (7-12) at (4) Blue Ridge (14-8)

(7) Lackawanna Trail (0-20) at (2) Elk Lake (16-6)

(6) Susquehanna Community (8-14) at (3) Old Forge (13-8)

 

FAVORITE:  Holy Cross        

KEEP AN EYE ON:  Elk Lake, Old Forge             

DON’T COUNT OUT:  Blue Ridge          

BEST QUARTER-FINAL:  Mountain View at Blue Ridge               

BEST SEMI-FINAL:  Old Forge at Elk Lake  

 

 

BOYS CLASS A 2/11 Subregional

(1) Nativity BVM (17-5) bye

(5) Forest City (8-14) vs. (4) Roberto Clemente Charter (11-11)  

(2) Notre Dame East Stroudsburg (15-6) bye

(6) Lehigh Christian (6-11) vs. (3) Lincoln Leadership Academy Charter (16-6)

 

FAVORITE:  Nativity BVM             

KEEP AN EYE ON:  Notre Dame East Stroudsburg, Lincoln Leadership Charter           

DON’T COUNT OUT:  Roberto Clemente Charter   

BEST QUARTER-FINAL:  Forest City vs. Roberto Clemente Charter

BEST SEMI-FINAL:  Notre Dame ES vs. Lincoln Leadership Academy Charter         

 

 

 

GIRLS AAAAAA

(1) Wilkes-Barre Area (18-5) bye

(5) Delaware Valley (3-18) at (4) Williamsport (9-11)

(2) Hazleton Area (13-8) bye

(3) Scranton (14-7) bye

 

FAVORITE:  Wilkes-Barre Area             

KEEP AN EYE ON:  Hazleton Area. Scranton            

DON’T COUNT OUT:  Williamsport   

BEST SEMI-FINAL:  Scranton at Hazleton Area          

 

 

GIRLS AAAAA

(8) West Scranton (3-19) at (1) Pittston Area (22-3)

(5) Wyoming Valley West (10-11) at (4) Wallenpaupack (12-9)   

(7) North Pocono (6-16) at (2) Abington Heights (16-6)

(6) Crestwood (8-13) at (3) Dallas (12-10)    

 

FAVORITES:  Abington Heights, Pittston Area             

KEEP AN EYE ON:  Dallas               

DON’T COUNT OUT:  Wyoming Valley West             

BEST QUARTER-FINAL:  Wyoming Valley West at Wallenpaupack                 

BEST SEMI-FINAL:  Dallas at Abington Heights   

 

 

GIRLS AAAA

(8) Berwick (7-15) at (1) Dunmore (20-1)

(5) Nanticoke Area (12-10) at (4) Holy Redeemer (13-9)    

(7) Honesdale (9-12) at (2) Scranton Prep (18-3)

(6) Wyoming Area (12-10) at (3) Lake-Lehman (18-3)

 

FAVORITE:  Dunmore             

KEEP AN EYE ON:  Scranton Prep                

DON’T COUNT OUT:  Lake-Lehman              

BEST QUARTER-FINAL:  Nanticoke Area at Holy Redeemer             

BEST SEMI-FINAL:  Lake-Lehman at Scranton Prep 

 

 

GIRLS AAA

(1) Western Wayne (18-4) bye

(5) Lakeland (9-12) at (4) Mid Valley (12-10)

(7) Carbondale (0-18) at (2) Riverside (18-4)

(6) Wyoming Seminary (4-14) at (3) Montrose (15-5)

 

FAVORITE:  Western Wayne             

KEEP AN EYE ON:  Riverside              

DON’T COUNT OUT:  Montrose              

BEST QUARTER-FINAL:  Lakeland at Mid Valley              

BEST SEMI-FINAL:  Montrose at Riverside 

 

 

GIRLS CLASS AA

(1) Holy Cross (13-8) bye

(5) Old Forge (6-15) at (4) Blue Ridge (9-12)

(2) Elk Lake (14-8) bye

(6) Mountain View (4-16) at (3) Lackawanna Trail (10-11)

 

FAVORITE:  Holy Cross            

KEEP AN EYE ON:  Elk Lake               

DON’T COUNT OUT:  Lackawanna Trail            

BEST QUARTER-FINAL:  Old Forge at Blue Ridge             

BEST SEMI-FINAL:  Lackawanna Trail at Elk Lake

 

 

GIRLS CLASS A

(1) Susquehanna Community (9-12) bye

(3) MMI Prep (0-20) at (2) Forest City (2-20)

 

FAVORITE:   Susquehanna Community      

 

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Sponsors

Scores:

April 5
LL Boys Senior All Star game
127-115  🙂

 

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com

LLhoops Recent Tweets