District 2 PIAA First Round Matchups

Written by: on Saturday, March 5th, 2022

 

 

 

2021-2022 PIAA FIRST ROUND BOYS MATCHUPS

 

“hosts” means a home court game (or within District 2)

“visits” means opponent’s home court (or within their district)

(   ) indicates team’s district seeding going into tourney

 

 

Boys AAAAAA PIAA First Round (3/9)

District 2/4 Champion hosts District 1, #9 Team

  1-Scranton (21-2)
vs.
7-West Chester East (19-7)     

 

 

Boys AAAAA PIAA First Round (3/8)

District 2 Champion hosts District 3, #6 Team

 1-Pittston Area (20-4)    
vs.
11-Lower Dauphin (13-13)

   

District 2 Runner-up visits District 11 Runner-up

 2-North Pocono (18-6)
vs.
3-East Stroudsburg South (18-7)

 

 

Boys AAAA PIAA First Round (3/8)

District 2 Champion hosts District 4, #3 Team

  1-Dallas (24-3)
vs.
2-Shamokin (16-8)   

 

District 2 Runner-up hosts District 4, #2 Team

  2-Mid Valley (21-5)
vs.
3-Athens (20-7)

 

District 2, #3 Team visits District 3 Runner-up

  3-Scranton Prep (14-9)
vs.
3-Middletown (20-4)

 

 

Boys AAA PIAA First Round (3/9)

District 2 Champion hosts District 4, #3 Team

 1-Holy Redeemer (21-4)
vs.
4-Southern Columbia (14-10) 

 

District 2 Runner-up visits District 4 Champion

 2-Riverside (15-8)
vs.
1-Loyalsock Township (23-4) 

 

 

Boys AA PIAA First Round (3/9)

District 2 Champion hosts District 3 Runner-up

1-Holy Cross (19-6)
vs.
 1-Antietam (20-5)    

 

District 2 Runner-up visits District 4 Champion

3-Old Forge (15-9)
vs.
3-Wyalusing (19-7)     

  

  

 

2021-2022 PIAA FIRST ROUND GIRLS MATCHUPS

 

Girls AAAAAA PIAA First Round (3/8)

District 2 Champion hosts District 1, #9 Team

  1-Wilkes-Barre Area (20-5)
vs.
3-Methacton (23-3) 

 

 

Girls AAAAA PIAA First Round (3/9)

District 2 Champion hosts District 3, #6 Team

2-Abington Heights (19-6)
vs.
8-Twin Valley (16-10)

 

District 2 Runner-up visits District 4/11 Runner-up

 1-Pittston Area (24-4)
vs.
 3-Bangor (18-8)

 

 

Girls AAAA PIAA First Round (3/9)

District 2 Champion hosts District 4, #3 Team

 1-Dunmore (23-1)
vs.
1-Shamokin (19-6)   

 

District 2 Runner-up hosts District 11, #3 Team

   2-Scranton Prep (20-4)
 vs.
 4-North Schuylkill (22-5)

 

District 2, #3 Team visits District 3 Runner-up

 3-Lake-Lehman (20-4)
vs.
3-Berks Catholic (21-6)

 

 

Girls AAA PIAA First Round (3/8)

District 2 Champion hosts District 4 Runner-up

 3-Riverside (21-4)
vs.
3-Towanda (23-4) 

 

District 2 Runner-up visits District 4 Champion

1-Western Wayne (19-5)
vs.
4-Loyalsock Township (19-5) 

 

 

Girls AA PIAA First Round (3/8)

District 2 Champion hosts District 4, #3 Team

 1-Holy Cross (15-8)
vs.
2-Mount Carmel (20-5)

 

District 2 Runner-up visits District 4 Champion

 2-Elk Lake (15-9)   
vs.
1-Southerm Columbia (25-1)

 

 

Girls A PIAA First Round (3/9)

District 2 Champion hosts District 1/12, #3 Team 

1-Susquehanna Community (10-12)
vs.
3-Jenkintown (14-12)

 

 

 

 

Follow LLhoops on Twitter @LLhoops


Leave a Reply



Sponsors

Scores:

April 5
LL Boys Senior All Star game
127-115  🙂

 

Archives

Contact us

Webmaster
Dell Jackson
Webmaster@llhoops.com

LLhoops Recent Tweets